Urządzenie zostało opracowane przez zespół, którym kieruje dr Bobak Mosadegh z Uniwersytetu Harvarda. Badacze pracują nad konstrukcją miękkiego robota do zastosowania m.in. w medycynie, np. do operacji delikatnych narządów wewnętrznych. Wyniki swoich prac zespół opublikował na łamach magazynu „Advanced Functional Materials".
Palce w opracowanej właśnie wersji są w stanie zmieniać kształt w ciągu 50 milisekund. Poruszane są przez powietrze. Komputer reguluje ciśnienie każdego palca, w odpowiednim momencie uruchamiając siłownik.
Poprzednia wersja robota okazała się już na tyle wyrafinowana, że była w stanie podnieść kwiatek. Siłowniki były jednak zbyt powolne, aby robot mógł zagrać na instrumencie.
Bobak Mosadegh i jego koledzy opracowali projekt nowych komór, które wymagają znacznie mniejszej ilości gazu potrzebnego do napełnienia palców. Pozwoliło to na znaczne przyśpieszenie działania maszyny.
– System jest też niezwykle trwały – przekonuje dr Bobak Mosadegh. – Uruchamialiśmy palce już ponad milion razy i nie wykazują żadnych oznak zmęczenia.