Zwierzęcy kompas znaleziony

Naukowcy chińscy znaleźli cząsteczkę dzięki której zwierzęta wyczuwają strony świata.

Publikacja: 17.11.2015 13:49

Zwierzęcy kompas znaleziony

Foto: 123RF

Praca naukowa opublikowana w czasopiśmie „Nature Materials” imponuje nie tylko wynikami, ale też niezwykle nowoczesną metodologią.

Strony świata wyczuwają nie tylko ptaki, ale też np. żółwie, wilki, muszki i motyle. Dotychczas badacze spierali się na temat natury zmysłu magnetycznego u zwierząt: jedni uważali, że u jego fundamentów musi znajdować się jakaś cząsteczka wiążąca żelazo. Inni twierdzili, że receptorem w tym zmyśle są tzw. kryptochromy, cząsteczki, o których wiadomo, że są istotne dla wyczuwania stron świata przez ptaki.

Naukowcy chińscy postanowili sprawdzić czy aby nie jest tak, że obie teorie są prawdziwe. Przeszukali genom muszki owocówki w poszukiwaniu genu kodującego białko, które zarówno wiąże żelazo, jak i może wchodzić w relacje kryptochromami. I rzeczywiście znaleźli taki gen – nazwali go MagR. Następnie udało im się, dzięki komputerowemu modelowaniu ustalić jak wygląda zwierzęcy kompas: jest to cylinder w którego wnętrzu znajduje się 20 cząsteczek MagR, a na zewnątrz 10 kryptochromów. Chińczycy rzeczywiście znaleźli potem w organizmach motyli i gołębi takie cylindry, które okazały się mieć bardzo silne właściwości magnetyczne.

Teraz trzeba jeszcze ustalić, jak dokładnie zmysł magnetyczny działa, to znaczy jak ruchy cylindra przekładane są na impulsy nerwowe.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nauka
Naukowcy zbadali setki narzędzi Azteków. Ujawniły zaskakujący trop
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?