Dzisiaj w Warszawie kończy się konferencja ekspertów i szefów największych ośrodków leczących HIV/AIDS z kilkunastu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jej uczestnicy podpisali wspólną deklarację nawołującą do wprowadzenia jednolitych standardów leczenia we wszystkich krajach regionu.
W zeszłym roku nastąpiła zmiana rekomendacji dotyczących leczenia HIV. Stało się to po opublikowaniu wyników badań z których wynika, że leczenie należy rozpocząć w każdym momencie niezależnie od poziomu markera CD 4. Dotąd pacjenci byli leczeni dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu tego wskaźnika. Działo się tak głownie z dwóch powodów . Po pierwsze dlatego, że leki były dużo droższe, po drugie o wiele bardziej toksyczne. Dzisiaj leki są o wiele bardziej skutecznie, prostsze w podawaniu co powoduje, że zmniejszając poziom wirusa we krwi powodujemy nie tylko, że pacjent żyje tyle ile zdrowy człowiek, ale i zakaża w minimalnym stopniu. Dotąd leczono mniej więcej połowę pacjentów, w tej chwili powinno leczyć się wszystkich.
Jeżeli ten zamiar się powiedzie, w ciągu kilkunastu lat możemy prawie całkowicie pozbyć się zakażenia HIV - przekonuje prof. Andrzej Horban - konsultant krajowy d/s chorób zakaźnych.
Polska jest liderem zmian i wzorem dla wielu krajów w dziedzinie opieki, diagnostyki i opieki nad zakażonymi. Spotkanie w Warszawie dało możliwość kompleksowego przeglądu sytuacji epidemiologicznej i leczniczej w kilkunastu krajach regionu - od Rosji, przez kraje bałtyckie, Turcje, kraje byłej Jugosławii.
Prawidłowość jaką dało się zaobserwować jest jedna - im dalej na wschód, tym gorzej. Wykonuje się mało testów, dostępność leków jest niewielka. Najgorzej rysuje się sytuacja w Albanii. Mimo stosunkowo niedużej liczby chorych, ze względu na niski poziom opieki medycznej ich sytuacja wymaga natychmiastowej poprawy.