AIDS: Milion zakażonych w Rosji

Rosja w Warszawie prezentuje aktualne dane o liczbie chorych na HIV. Eksperci z regionu podpisujali przełomową deklaracj o wspólnych standardach leczenia.

Publikacja: 06.02.2016 18:31

Wirusy HIV atakujące limfocyty / CDC, Wikipedia

Wirusy HIV atakujące limfocyty / CDC, Wikipedia

Foto: Wikipedia

Dzisiaj w Warszawie kończy się konferencja ekspertów i szefów największych ośrodków leczących HIV/AIDS z kilkunastu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jej uczestnicy podpisali wspólną deklarację nawołującą do wprowadzenia jednolitych standardów leczenia we wszystkich krajach regionu.

W zeszłym roku nastąpiła zmiana rekomendacji dotyczących leczenia HIV. Stało się to po opublikowaniu wyników badań z których wynika, że leczenie należy rozpocząć w każdym momencie niezależnie od poziomu markera CD 4. Dotąd pacjenci byli leczeni dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu tego wskaźnika. Działo się tak głownie z dwóch powodów . Po pierwsze dlatego, że leki były dużo droższe, po drugie o wiele bardziej toksyczne. Dzisiaj leki są o wiele bardziej skutecznie, prostsze w podawaniu co powoduje, że zmniejszając poziom wirusa we krwi powodujemy nie tylko, że pacjent żyje tyle ile zdrowy człowiek, ale i zakaża w minimalnym stopniu. Dotąd leczono mniej więcej połowę pacjentów, w tej chwili powinno leczyć się wszystkich.

Jeżeli ten zamiar się powiedzie, w ciągu kilkunastu lat możemy prawie całkowicie pozbyć się zakażenia HIV - przekonuje prof. Andrzej Horban - konsultant krajowy d/s chorób zakaźnych.

Polska jest liderem zmian i wzorem dla wielu krajów w dziedzinie opieki, diagnostyki i opieki nad zakażonymi. Spotkanie w Warszawie dało możliwość kompleksowego przeglądu sytuacji epidemiologicznej i leczniczej w kilkunastu krajach regionu - od Rosji, przez kraje bałtyckie, Turcje, kraje byłej Jugosławii.

Prawidłowość jaką dało się zaobserwować jest jedna - im dalej na wschód, tym gorzej. Wykonuje się mało testów, dostępność leków jest niewielka. Najgorzej rysuje się sytuacja w Albanii. Mimo stosunkowo niedużej liczby chorych, ze względu na niski poziom opieki medycznej ich sytuacja wymaga natychmiastowej poprawy.

Problem organizacyjny i finansowy narasta, bo ludzi żyjących z HIV jest coraz więcej. Wymagają więc opieki i leków. Uczestnicy spotkania sądzą, że jeśli wywrą silniejszy nacisk na obowiązek leczenia wszystkich pacjentów, spowoduje to obniżenie cen leków i zwiększenie ich dostępności.

W konferencji uczestniczyła także Rosja, która od niedawna prezentuje realne dane dotyczące zakażeń. Oleg Yurin - zastępca dyrektora federalnego Biura d/s AIDS przedstawił dane z których wynika, że w Rosji zakażonych jest ponad milion osób. Nie tak dawno jeszcze Rosja publikowała dane niższe o kilkadziesiąt procent.

Obecność Rosji świadczy o tym, że władze w Moskwie zdały sobie sprawę z wagi problemu i , że rozwiązaniem jest wspólne działania a nie mnożenie chorych i zamiatanie tematu pod dywan. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji w której - tak jak w niektórych krajach afrykańskich - zakażonych jest prawie 20 proc. populacji w wieku rozrodczym - uważa prof. Horban.

Organizatorem spotkania była Fundacja Rozwoju Nauki przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego