Dane klimatyczne dostępne dla każdego

Ilość deszczu w danym miesiącu, siła wiatru, nasłonecznienie, wilgotność powietrza, te dane o klimacie Europy będzie zbierała platforma EO ClimLab, przygotowywana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Publikacja: 15.11.2016 13:16

Dane klimatyczne dostępne dla każdego

Foto: 123RF

Informacje z platformy będą dostępne na całym świecie.

Partnerami projektu są firmy z Polski, Rumunii i Czech. Ma on przygotować gospodarki państw do zachodzących zmian klimatu.

Pierwsza i najważniejsza część projektu to platforma IT, na której będą zebrane dane klimatyczne z satelitów Sentinel, poszczególnych europejskich miast, lokalnych stacji pogodowych. Platforma, oprócz gromadzenia danych, umożliwi ściąganie ich przez użytkowników. Z danych będzie mógł korzystać każdy - firmy, placówki naukowe, studenci.

W podstawowej wersji udostępniane dane będą dotyczyły Europy, ale planowane są też lokalne wersje dla Czech, Rumunii i Polski. Na przykład, z danych będą mogły skorzystać  firmy, które tworzą aplikacje dla rolnictwa czy energetyki. Dane dostępne na platformie mają ułatwić tym sektorom przystosowanie się do zmian zachodzących w klimacie. Podstawowa wersja platformy powstanie w pierwszym kwartale 2017 roku. Platforma ma być "elastyczna", aby programiści mogli dodawać do niej nowe moduły, w ten sposób będzie "rosła" nawet wtedy, gdy projekt się skończy.

EO ClimLab to także portal Lab Academy, który powstanie, aby uczyć korzystania z platformy. Elementem projektu będą też szkolenia dla dzieci i studentów na temat zmian klimatu czy możliwości wykorzystania danych satelitarnych.

Liderem projektu EO ClimLab jest polska firma Omnilogy, a liderem animacji międzynarodowej Kapitech. W Polsce za część technologiczną i integracyjną platformy odpowiadają Integrated Solutions i Orange Polska ze wsparciem technicznym Blue Dot Solutions.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne