Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 31.12.2016 13:16 Publikacja: 31.12.2016 12:13
Foto: AFP
Sekunda przestępna to dodatkowa sekunda dodawana w czerwcu lub w grudniu w celu zsynchronizowania uniwersalnego czasu koordynowanego z czasem słonecznym. Ostatni raz dodawaliśmy sekundę przestępną 30 czerwca ubiegłego roku o godzinie 23:59:60.
Problem wynika z nowych sposobów ustalania czasu. Historycznie, sekunda była definiowana na podstawie ruchu obrotowego Ziemi w odniesieniu do innych obiektów astronomicznych. Ale gdy pojawiły się inne, bardziej precyzyjne metody pomiaru odcinków czasu - zegary atomowe - okazało się, że te dwie metody dają nieco inne wyniki. W dodatku Ziemia nieznacznie zwalnia prędkość obrotu - stąd nie częściej niż raz na półtora roku trzeba kompensować różnicę dodając przestępną sekundę. Ta obecna to już 37 sekunda przestępna.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Holenderska policja aresztowała co najmniej 200 osób w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Kilku policjantów zostało rannych - głównie przez petardy - głosi komunikat holenderskiej policji.
Z sondażu przeprowadzonego przez RMF FM wynika, że 24 proc. Polaków będzie próbowało realizować w 2024 roku postanowienia noworoczne.
Porównanie orędzi noworocznych premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę wyraźnie wskazuje na to, który z tych polityków kończy rok z poczuciem politycznego zwycięstwa, a który zamierza walczyć o odbicie utraconych szańców.
- Kończący się właśnie rok był rokiem zmiany w polskiej polityce. Po ośmiu latach zmieniła się w naszym kraju większość parlamentarna, zmienił się premier, zmienił się rząd. Ale nie zmieniło się najważniejsze zadanie, jakie stoi przed rządzącymi. To konieczność dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny - powiedział w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda.
Życzymy naszym Czytelnikom samych naprawdę dobrych zmian w Polsce, świata bez wojen, przemocy i głodu oraz tyle szczęścia, ile tylko zmieści się w naszych sercach i domach.
Zima zrobiła niespodziankę turystom, ale też właścicielom pensjonatów i wyciągów. Śnieg zachęcił gości do wcześniejszej rezerwacji noclegów na okres świąt i sylwestra.
"Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2023 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
O północy rozpoczął się nowy, 2023 rok. Wszyscy liczymy, że będzie lepszy od minionego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas