Z opublikowanego raportu wynika, że ponad 120 ciężarnych wielorybów zginęło podczas corocznego japońskiego polowania "badawczego" na Oceanie Południowym w 2017 roku.

Spośród 333 wielorybów złowionych podczas 12-tygodniowej wyprawy 181 stanowiły samice. 53 z nich było niedojrzałych. Opublikowane dane wykazały, że 122 ze 128 dorosłych samic było w ciąży.

"Odsetek ciąży u zwierząt, od których pobrano próbki, był wysoki (95,3 %). W badaniu nie zaobserwowano żadnego zwierzęcia karmiącego" - stwierdziła w sprawozdaniu technicznym Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza.

- Zabijanie 122 ciężarnych wielorybów jest wstrząsającą liczbą - powiedziała Alexia Wellbelove z programu Humane Society International. Jej zdaniem to pokazuje okrucieństwo japońskich polowań.

W 2014 r. wprowadzono tymczasowe wstrzymanie corocznego uboju wielorybów na Oceanie Południowym. Stwierdzono, że japoński program znany jako Jarpa II nie służył celom naukowym. Dwa lata później Japonia wznowiła polowania. 

Wellbelove wezwał Australię i inne kraje prowadzące połowy wielorybów do wysłania "możliwie najsilniejszego sygnału do Japonii, że powinna zaprzestać swoich śmiertelnych programów połowu wielorybów".