Testowana przez zespół naukowców z Harvard Medical School w Bostonie terapia zapobiega wzrostowi guzów. Genetykom udało się bowiem „przekonać” komórki nowotworu do powolnego starzenia się i — z czasem — umierania. Komórki rakowe mają zdolność do niemal nieograniczonej liczby podziałów. Dzięki temu rak rośnie i pojawiają się przerzuty. A gdyby tak „wyłączyć” tę możliwość?
Badania na laboratoryjnych myszach dowiodły, że wystarczy zablokować gen Skp2, aby komórki nowotworowe zaczęły starzeć się tak jak wszystkie inne komórki naszego organizmu. A nawet szybciej — Pier Paolo Pandolfi z Harvard Medical School porównuje ten proces do złuszczania się skóry zbyt mocno przypieczonej słońcem. Wyniki badań jego zespołu publikuje nowe wydanie magazynu „Nature”.
- Odkryliśmy, że jeśli uszkodzimy w ten sposób komórki, mają one wbudowany mechanizm, który po prostu wyłącza je na amen. Nie mogą już się dzielić — tłumaczy naukowiec.
Naukowcy wyhodowali specjalną odmianę myszy, u których występował rak prostaty. U części zwierząt badacze wyłączyli Skp2. Po sześciu miesiącach myszy zbadano. U tych bez „modyfikacji” pojawiły się zmiany chorobowe. Te z wyłączonym Skp2 były zdrowe.
Wcześniej, skuteczność hamowania Skp2 potwierdziły eksperymenty z ludzkimi komórkami raka prostaty. Aby jeszcze raz potwierdzić swoje przypuszczenia Amerykanie przeszczepili ludzkie komórki raka zwierzętom. Ponownie — wyłączenie Skp2 spowodowało zablokowanie podziału komórkowego i rozprzestrzeniania się choroby.