Uczestnicy badania którzy umieścili więcej aktualizacji statusu niż zwykle czuli się mniej samotni nawet jeśli nikt nie „polubił" ani nie skomentował ich wpisu.
— Wpadliśmy na pomysł na prowadzenie tego badania w trakcie przerwy na kawę sprawdzając czym znajomi dzielą się na Facebooku — zwierzyła się portalowi LiveScience psycholożka Fenne große Deters, z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. — Zastanawialiśmy się dlaczego aktualizowanie statusu jest tak popularne, pomyśleliśmy, że interesujące byłoby przestudiować empirycznie tę formę komunikacji.
Deters wraz z kolegami przeprowadziła badanie wśród setki studentów — użytkowników popularnego portalu społecznościowego z Uniwersytetu Arizony. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach magazynu „Social Psychological and Personality Science".
Wszyscy uczestnicy badania wypełnili wstępną ankietę. Pozwoliła ona naukowcom oszacować nastrój, poziom depresji itd,. Studenci pozwolili naukowcom na dostęp do ich profili za pośrednictwem fałszywego użytkownika, utworzonego na potrzeby eksperymentu. Studenci wysyłali zestawienie tygodniowych aktualizacji statusu. Niektórzy z uczestników badania zostali poproszeni w ciągu najbliższych siedmiu dni o większą aktywność niż zwykle.
Podczas tego tygodnia na koniec każdego dni każdy z uczestników badania wypełniał ankietę na podstawie której naukowcy mogli oceniać nastrój i poziom społecznej komunikacji.