Badaniami, które rozpoczęły się w 2005 roku, kieruje dr Eilat Mazar z Instytutu Archeologii w Shalem Center. Przy murze badacze natrafili na fragmenty glinianych naczyń i żelazne groty strzał.
Na podstawie wyglądu tych przedmiotów naukowcy określili czas powstania muru na V wiek p.n.e. Oznacza to, że również wieża pochodzi z tego okresu.
To spore zaskoczenie, ponieważ archeolodzy dotychczas przyjmowali, że wieża pochodzi z tzw. okresu hasmonejskiego trwającego od 142 roku p.n.e. do 37 roku n.e.
Zdaniem Eilata Mazara wieża i przylegający do niej mur są pozostałościami po czasach wspomnianego w Starym Testamencie Nehemiasza – namiestnika króla Persji w Judei. Prof. Ephraim Stern, archeolog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, potwierdził, że wydobyte materiały pochodzą z tzw. okresu perskiego, toteż łączenie ich z czasami biblijnego Nehemiasza jest w pełni uzasadnione.
Podobnego zdania jest wielu innych specjalistów, między innymi autorytet w dziedzinie archeologii biblijnej, prof. Israel Finkelstein z uniwersytetu w Tel Awiwie. Zapewnił on, że w przyszłym roku wykopaliska będą kontynuowane, ponieważ jest to okazja do naukowego weryfikowania starożytnego tekstu.