Sprawdzają raport o klimacie

Ruszył przegląd słynnego dokumentu poświęconego zmianom klimatu. Naukowcy ocenią, czy ich koledzy dochowali zasad rzetelności

Aktualizacja: 15.05.2010 00:52 Publikacja: 14.05.2010 20:23

Sprawdzają raport o klimacie

Foto: AFP

[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/koscielniak/2010/05/14/raport-o-klimacie-do-sprawdzenia/" "target=_blank]Czytaj i komentuj na blogu Piotra Kościelniaka[/link][/b][/wyimek]

Specjalnie powołana grupa Rady Międzyakademickiej (IAC) sprawdzi procedury obowiązujące podczas tworzenia raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Ma to związek z zarzutami wobec klimatologów, że w liczącym kilkaset stron dokumencie znalazły się błędy wyolbrzymiające znaczenie globalnych zmian klimatu. To o tyle istotne, że rzekomo błędny (sceptycy mówią o fałszerstwie) raport jest podstawą politycznych decyzji dotyczących ekologii i energetyki.

Jedynym błędem, do którego dotąd przyznali się naukowcy z IPCC, jest przyspieszenie tempa topnienia lodowców w Himalajach (prognozowano wówczas ich zniknięcie w 2035 roku).

Szef IPCC Rajendra Pachuari tłumaczył się w piątek przed komisją, że dane te pochodzą ze źródeł niepoddanych krytycznej analizie naukowej (dane o lodowcach dostarczyła organizacja ekologiczna WWF). Ale – bronił się Pachuari – tego rodzaju dane pochodzą również z Banku Światowego, OECD, FAO czy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Szef IPCC przyznał, że jego organizacja nie była przygotowana na oskarżenia, które spadły na naukowców po ujawnieniu błędu. – Stawka jest bardzo wysoka. Musimy się przygotować na krytykę – zapowiadał Pachuari w piątek w Amsterdamie.

12-osobowemu panelowi IAC przewodzi amerykański ekonomista i bioetyk Harold Shapiro. Był m.in. doradcą prezydentów George'a Busha i Billa Clintona. Do zespołu należy też chemik Mario Molina (noblista z 1995 r., specjalista od warstwy ozonowej), niemiecki biolog Ernst -Ludwig Winnacker czy Japończyk Syukuro Manabe, meteorolog, twórca programów komputerowych do symulacji zmian klimatycznych.

Praca "inkwizytorów" ma się zakończyć w sierpniu, a wnioski zostaną przedstawione do sprawdzenia naukowcom. Ostateczne rekomendacje dotyczące modyfikacji procedur przyjętych przez IPCC będą dostarczone dopiero w październiku i uwzględnione w kolejnym raporcie tej organizacji zaplanowanym na 2013 rok.

Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia