Naukowcy przeanalizowali wykonane dotąd badania poświęcone wpływowi tego typu napojów na zdrowie dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Pod lupę trafiły napoje energetyzujące (w rodzaju popularnego Red Bulla), jak i te przeznaczone dla sportowców (m. in. Powerade).
Konkluzja jest jednoznaczna. „Rygorystyczna analiza badań i literatury wskazuje, że kofeina w napojach energetyzujących nie powinna znajdować się w diecie dzieci i młodzieży” — napisały Marcie Schneider i Holly Benjamin z Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP). Specjalistki rekomendują, aby rodzice zdecydowanie przeciwstawili się piciu takich drinków przez najmłodszych.
Większą uwagę poświęcono napojom energetyzującym zawierającym kofeinę (najczęściej) oraz dodatki ziołowe. Mają one poprawiać koncentrację i zdolność organizmu do krótkotrwałego wysiłku. Eksperci powołują się m.in. na opublikowane w lutym tego roku na łamach „Pediatrics” wyniki badań lekarzy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Miami. Wtedy udowodniono, że po spożyciu drinków zawierających pobudzające dodatki niektóre dzieci uległy zatruciu i musiały być hospitalizowane.
- Nie widzieliśmy żadnego efektu terapeutycznego, natomiast zobaczyliśmy dowody na realne efekty uboczne i toksyczność — podkreśla prowadzący tamte badania Steven Lipshultz. — Odradzamy dzieciom i młodzieży korzystanie z takich napojów.
- Najnowsze badania pediatrów stanowią niezależne potwierdzenie tego, co i my zaobserwowaliśmy — komentuje apel AAP Lipshutz. — Co może zaskakujące, jest on nawet bardziej jednoznaczny. Ale sądzę, że jest to uzasadnione.