Na naszym kontynencie, w ciągu minionych dwóch dekad ludzi otyłych przybyło trzykrotnie – stwierdza najnowszy komunikat Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat. Przedstawia on dane dotyczące osób powyżej 18. roku życia, pochodzące z 19 krajów Unii Europejskiej (dane z pozostałych państw UE są niedostępne) z lat 2008 – 2009.
Pod względem otyłości Europa nie jest jednolita. W najlepszej sytuacji jest Rumunia, w której dotyczy to 8 proc. kobiet i 7,6 proc. mężczyzn. Prawie równie dobrze jest we Włoszech – odpowiednio 9,3 i 11,3 proc. Natomiast najgorzej jest w Wielkiej Brytanii i na Malcie, gdzie odsetek otyłych kobiet i mężczyzn wynosi 23,9 i 22,1 oraz 21,1 i 24,7 proc.
Lepiej wykształceni tyją rzadziej
Sytuacja w tych dwóch wyspiarskich państwach jest już na tyle poważna, że doganiają one Stany Zjednoczone, gdzie wskaźnik otyłych jest najwyższy na świecie i wynosi wśród kobiet 26,8, a wśród mężczyzn 27,6 proc.
Otyłość wymierna
Z danych zgromadzonych przez Eurostat wynika, że nie ma wielkich różnic pomiędzy płciami, ponieważ w ośmiu badanych krajach odsetek otyłych kobiet jest wyższy niż otyłych mężczyzn, ale w pozostałych proporcje są odwrotne. Natomiast we wszystkich 19 krajach odsetek otyłych wśród kobiet wzrasta wraz z wiekiem.
Otyłość zależy także od poziomu wykształcenia i zamożności, generalnie spada wraz ze wzrostem tych parametrów, ale mniej wyraźnie wśród mężczyzn niż kobiet. Na przykład w Polsce 24,8 proc. kobiet z wykształceniem podstawowym jest otyłych, 15,4 proc. z wykształceniem średnim i tylko 7,2 proc. z wykształceniem wyższym.