Symbole na ścianach jaskiń na północy Hiszpanii od dawna uznane są za bardzo stare. 50 rytów w 11 jaskiniach, w tym te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO — Altamira, El Castillo i Tito Bustillo, zostały na nowo datowane. Dokonał tego zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii kierowany przez dr Alistaira Pike z Uniwersytetu w Bristolu. Najmłodsze zbadane malowidło ma 37,3 tys. lat. Wyniki badań naukowcy opublikowali w najnowszym wydaniu magazynu „Science".
Tradycyjne metody datowania, takie jak radiowęglowa, nie działają gdy nie zachowa się organiczny barwnik. Zespół użył metody datowania za pomocą radioaktywnego rozpadu uranu. Do próbek posłużyły drobniutkie narośla z węglanu wapnia powstałe na powierzchni obrazów.
Kształty rąk i zwierząt i wykonane przez nadmuchiwanie farby na ścianie w jaskini El Castillo to najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, jest o 5 - 10 tys. lat starsza od malowideł znanych z Francji.
Najstarsze ryty z Hiszpanii są zbieżne w czasie z pierwszą falą imigracji człowieka współczesnego (Homo sapiens) do Europy ponad 40 tys. lat temu, kiedy na kontynencie dominowali ich ewolucyjni kuzyni, neandertalczycy (Homo neanderthalensis).