Nazwano ją Lascaux 3 – Exposition International. Pierwszą (Lascaux 2) zbudowano w pobliżu oryginalnej groty w Montignac w departamencie Dordogne, po jej zamknięciu dla zwiedzających. Kopię tę może odwiedzać rocznie 250 tys. osób. Znajdują się w niej repliki 80 proc. malowideł z oryginalnej jaskini.
Dostęp do prawdziwej ma jedynie grupka konserwatorów. Nie są do niej wpuszczani nawet prehistorycy badający sztukę pradziejową.
W Lascaux 3 znalazły się kopie pięciu najsłynniejszych malowideł. Wyszły spod ręki malarzy kopistów, którzy nanieśli je na wiernie odtworzone skalne ściany. Jaskiniowe ściany najpierw zostały zeskanowane laserowo, następnie zaś odtworzone numerycznymi frezarkami w tworzywie z włókna węglowego. Aby nadać im strukturę i kolor skały, pokryto je elastomerem zawierającym domieszkę materii organicznej. Na tak przygotowane podłoże rzutowano naturalnej wielkości skany obrazów, które kopiści utrwalali z dokładnością do jednego milimetra.
Lascaux 3 zajmuje powierzchnię 800 mkw. Zadbano o to, aby oświetlenie przypominało pełgające światło lampek tłuszczowych i pochodni – takim źródłem światła dysponowali ludzie 17 tys. lat temu.