Cukrzyca: niedoceniany przeciwnik

Jeszcze w listopadzie lekarze złożą do sejmu obywatelski projekt ustawy o narodowym programie zwalczania cukrzycy i jej powikłań. Właśnie kończą zbieranie 100 tys. podpisów. Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Publikacja: 14.11.2014 16:43

Cukrzyca: niedoceniany przeciwnik

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Im chory jest zdrowszy tym bardziej intensywnie zajmować nim się powinni diabetolodzy. To zdanie wygłoszone przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego Profesora Leszka Czupryniaka tylko z pozoru jest nieracjonalne. Dzisiejsza diabetologia stawia bowiem przed sobą dwa zasadnicze cele: wczesne rozpoznanie osób z wysokim ryzykiem i następnie podjęcie intensywnego leczenia, aby w kolejnych latach nie pojawiły się powikłania z którymi później walczą inni specjaliści raczej niż diabetolodzy. O tym — między innymi — debatowali dzisiaj na spotkaniu „ Cukrzyca w codziennej praktyce" najwybitniejsi specjaliści diabetolodzy z całego kraju.

W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób, 1 milion to osoby niezdiagnozowane. Cukrzyca kosztuje nas ponad 7 miliardów złotych, połowa tych kosztów to leczenie powikłań cukrzycy, które rozwijają się często przez wiele lat.

Czego brakuje dzisiaj polskim diabetologom? Przede wszystkim skutecznie działającego systemu, nakładów na edukację pacjentów i nowoczesnych leków. Holandia która przygotowała armię pielęgniarek edukacyjnych, które odwiedzają pacjentów także w domach — jako jedyny kraj na świecie odnotowała lekki spadek zachorowań na cukrzycę zamiast wzrostu.

Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewidział takiego świadczenia jak porada edukacyjna w cukrzycy. Jakby tego było mało w Polsce funkcjonują tylko 4 pełnoprofilowe ośrodki leczenia stopy cukrzycowej a powinno być ich co najmniej 17. Lekarzom często bardziej „opłaca" się amputować stopę niż ją leczyć.

Od kilku lat diabetolodzy dopominają się także o refundację nowoczesnych leków inkretynowych takich jak np. gliptyna, które działają tylko wtedy kiedy cukier się podnosi, nie powodując incydentów hipoglokemii, która odpowiada za 10 proc. zgonów z powodu cukrzycy.

Tak więc warto pamiętać, że od czasu do czasu trzeba zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i ciśnienia. Jeśli lekarz stwierdzi jakieś odchylenia zmodyfikować dietę i zwiększyć aktywność fizyczną. W drugim etapie podjąć leczenie, aby nie było tak jak kilka dni temu z pacjentem z Sieradza, który o tym, że ma cukrzycę dowiedział się przy okazji spotkania z chirurgiem, który musiał mu zaproponować amputację stopy.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego