Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.04.2015 21:29 Publikacja: 02.04.2015 08:00
Badawcza łódź podwodna pomoże w eksploracji wraku na głębokości 600 metrów
Foto: materiały prasowe
Amerykański statek „Kailua" poszedł na dno w 1946 roku, przy czym stało się to za sprawą amerykańskiej torpedy wystrzelonej specjalnie, a nie przez nieszczęśliwy przypadek. Wrak spoczywa na głębokości 610 metrów, 32 kilometry od wyspy Oahu w archipelagu Hawajów. Na jej południowym wybrzeżu znajduje się główne miasto i jednocześnie stolica stanu Hawaje – Honolulu.
Kadłub ma 58 m długości, 9,2 m szerokości i 4,6 m wysokości. Zlokalizowali go dwa lata temu naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego oraz z amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA. Teraz rozpocznie się eksploracja zabytkowego wraku. Zespołem badaczy kierują wspólnie Terry Kerby z Uniwersytetu Hawajskiego (Manoa's School of Ocean and Earth Sciences and Technology) oraz James Delgado i Hans Van Tilburg z NOAA.
Historia statku rozpoczęła się w 1923 roku, kiedy spłynął na wodę w stoczni w Chester w stanie Pensylwania jako „Dickenson". Był to kablowiec, jego armatorem była Commercial Pacific Cable Company. Statek uczestniczył w tworzeniu powstającej już wtedy światowej sieci podmorskich kabli telekomunikacyjnych (wówczas były to głównie połączenia telefoniczne). Pracę rozpoczął na Hawajach w lipcu 1923 r. Oprócz układania kabli, ze względu na małe zanurzenie, pełnił funkcję statku zaopatrzeniowego, dowoził ludzi, żywność i towary do małych wysepek oddalonych od baz na dużych wyspach Midway i Fanning.
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Michał Rola-Żymierski chyba sam nie do końca wiedział, wobec jakich tajnych służb był najbardziej lojalny. Już jako dowódca Armii Ludowej chciał sprzedać Gestapo przywódców politycznych podziemia komunistycznego.
Nieistniejące w czasie II wojny światowej państwo polskie oskarżane o udział w Zagładzie. To teza lansowana przez izraelskie media i podpierana przez Jad Waszem. Prowokacja? Jak powinna na to zareagować Polska?
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Ministerstwo kultury stara się uzupełniać elektroniczną bazę miejsc, gdzie są pochowani polscy żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Do Sejmu trafił projekt ustawy, mającej zabronić promowania ideologii, która stała za mordami dokonanymi na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów podczas rzezi wołyńskiej. Zakłada on m.in. karę do 3 lat pozbawienia wolności. Znamy szczegóły.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas