Badacze twierdzą, że po raz pierwszy odkryli tendencję do używania jednej z kończyn — to cecha, która dotychczas zarezerwowana była dla ssaków naczelnych.
Badania, których wyniki opublikowane zostały przez magazyn „Current Biology", zostały przeprowadzone przez naukowców z rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu w Sankt Petersburgu, którzy udali się do Australii, aby zrobić badania terenowe. Tam współpracowała z nimi Janeane Ingram, doktorantka Uniwersytetu Tasmanii.
— Obserwowaliśmy coś, czego początkowo nie spodziewaliśmy się zobaczyć - powiedział dr Yegor Malashichev, kierujący badaniami. — Ale im więcej obserwowaliśmy, tym bardziej stawało się jasne, że to coś naprawdę nowego i ciekawego.
Okazało się, że dzikie kangury wykazują naturalną preferencję w lewej ręce podczas wykonywania takich czynności jak pocieranie nosa, zbieranie liści, lub wyginanie gałęzi drzewa. Leworęczność była szczególnie widoczna u kangura olbrzymiego i kangura rudego.
— Niestety, nawet moi koledzy przyznają, że studia na temat leworęcznych kangurowatych nie są poważnym zagadnieniem, ale okazuje się nie są prowadzone jakiekolwiek badania gatunków dwunożnych dotyczące symetrii mózgu — powiedziała Ingram BBC News.