Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.08.2015 07:25 Publikacja: 04.08.2015 21:06
fot. Sylvain Kalache
Foto: Flickr
A konkretnie jeden mężczyzna. Standardowy, 40-letni, ważący 70 kg, będący modelowym człowiekiem, dla którego opracowano skalę komfortu cieplnego. Typowa temperatura ustawiana w biurowych (i nie tylko) układach klimatyzacji to 21 st. C. To taka, która odpowiada ludziom o metabolizmie zbliżonym do modelowego.
Jak przypominają naukowcy na łamach najnowszego „Nature Climate Change", formuła termicznego komfortu została opracowana jeszcze w latach 60. XX wieku. Dokonał tego Povl Ole Fanger, naukowiec pracujący w Duńskim Uniwersytecie Technicznym oraz prezydent skandynawskiej federacji specjalistów klimatyzacji i wentylacji. To on zaproponował, aby wrażenia użytkowników oceniać na podstawie standardowego wskaźnika i określać liczbę osób niezadowolonych z panującej temperatury. Do określenia tych standardów wykorzystał wyniki eksperymentów z udziałem swoich 1300 studentów. Wzięto pod uwagę ruch powietrza i temperaturę, przeciętny ubiór, a także tempo metabolizmu wspomnianego mężczyzny standardowego. Badania te posłużyły do skonstruowania międzynarodowych norm, również tych obowiązujących w Polsce.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Naukowcy z University of California w Riverside i Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu podzielili się niezwyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Neandertalczycy już około 125 tys. lat temu praktykowali wyszukany sposób przetwarzania żywności poprzez wytapia...
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas