Częścią programu misji są badania geofizyczne, realizowane przez Polaków. Dr. Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie przygotował program poszukiwania śladów starożytnego osadnictwa, związany z analizą paleośrodowiskową. Dzięki temu naukowcy poznają przy użyciu metod geofizycznych, bez rozkopywania ziemi, gęstość i rodzaj antycznej zabudowy Tanis, które było stolicą Egiptu w 1 poł. I tysiąclecia p.n.e.
W ten sposób zrekonstruowano pozycję poszczególnych budynków, ich wewnętrzny plan,rozplanowanie i funkcję całych dzielnic. Udało się również wytypować miejsca, gdzie znajdowały się pracownie i warsztaty produkcyjne. Wszystko to w sytuacji, gdy żadne ślady tych struktur nie są widoczne na powierzchni. Badania wykonywano metodą magnetyczną polegającą na wydzieleniu struktur na podstawie wartości tworzonego przez nie pola magnetycznego. W taki sposób przebadano 30 ha miasta.
Natomiast badania paleośrodowiska są prowadzone przy użyciu innej metody geofizycznej – elektrooporowej. Dzięki niej naukowcy ustalają zmieniającą się pozycję koryta odnogi Nilu na przestrzeni tysiącleci oraz jaki był zasięg corocznych wylewów Nilu.
W obrębie Tanis znajduje się nekropolia faraonów z XXI i XXII dynastii (XI-VIII wiek p.n.e.) Jej odkrycie nie zyskało rozgłosu, gdyż dokonano go w 1939 roku, gdy opinia publiczna skupiona była na narastającym konflikcie zbrojnym w Europie. W przeciwieństwie do innych znanych grobowców faraonów egipskich, kompleks trzech grobowców w Tanis nie został nigdy obrabowany, ani nikt nie włamał się do niego w starożytności.