Nauczycielka z prywatnej szkoły ma dyscyplinarkę w sprawie protestów. Jest interwencja RPO

Dyrektorka prywatnej szkoły podstawowej ma zarzuty dyscyplinarne z powodu udziału w protestach "Strajku kobiet" i rzekomego agitowania wśrod uczniów. W jej sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który przypomina, że i nauczyciele, i uczniowie mają prawo do demonstrowania swych poglądów.

Aktualizacja: 03.02.2021 12:26 Publikacja: 03.02.2021 10:20

Nauczycielka z prywatnej szkoły ma dyscyplinarkę w sprawie protestów. Jest interwencja RPO

Foto: rp.pl/Anna Zombirt

Chodzi o Iwonę Ochocką, nauczycielkę języka polskiego i dyrektor oświatową Prywatnej Szkoły Podstawowej w Tczewie. Jest ona inicjatorką "spacerów po wolność i prawa kobiet" w tym mieście.

Kobieta otrzymała z kuratorium pismo z zarzutami narażania młodych osób na ryzyko w czasie pandemii oraz udziału w protestach, podczas których pojawiały się nieetyczne i wulgarne treści. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie wszczął Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim. Wczoraj Iwona Ochocka odpowiadała na jego pytania, a w tym samym czasie pod Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku odbyła się pikieta w jej obronie.

Czytaj też: HFPC: uczniowie i nauczyciele mają prawo wyrażać poparcie dla Strajku Kobiet

Iwona Ochocka odbiera działania kuratorium jako szykanowanie z powodu jej poglądów oraz realizowania prawa do manifestacji swoich przekonań. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął się z urzędu interwencji w jej sprawie - kolejnej już, która dotyczy czynności kuratorów oświaty oraz rzeczników dyscyplinarnych w reakcji na udział nauczycieli w protestach.

W piśmie do rzecznika dyscyplinarnego RPO podkreśla, że nauczyciele oraz uczniowie, tak jak wszyscy obywatele, mają prawo do demonstrowania swoich poglądów, szczególnie w sprawach o doniosłym znaczeniu społecznym. W tym zakresie korzystają z gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa (art. 54 ust. 1 Konstytucji), a także udziału w pokojowych zgromadzeniach publicznych (art. 57 Konstytucji).

Rzecznik przypomina, że  wprowadzone przepisami rządowych rozporządzeń zakazy i ograniczenia wolności zgromadzeń publicznych są niekonstytucyjne. Prosi rzecznika dyscyplinarnego o informację o stanie oraz wynikach postępowania.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Sądy i trybunały
TSUE wydał wyrok na reformę polskiego sądownictwa
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Partia Ziobry krytykuje sędziów za udział w marszu. "Mamy polityków w togach"
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Prezydent nie jest strażnikiem konstytucji