- Nauczycielka korzystała przez ostatnie sześć miesięcy z urlopu dla poratowania zdrowia a wcześniej z zasiłku chorobowego. Uległa bowiem poważnemu wypadkowi – urazowi biodra. Mimo że przedstawiła orzeczenie o zdolności do pracy, nie stawiła się do niej. Doręczyła  dwutygodniowe zwolnienie lekarskie z powodu zapalenia gardła. Czy można jej wypłacić wynagrodzenie chorobowe, jeśli przed urlopem dla poratowania zdrowia wykorzystała pełny okres zasiłkowy?

Tak.

Niezdolność do pracy z powodu zapalenia gardła rozpoczęła nowy okres zasiłkowy.  Chorej pracownicy przysługuje wynagrodzenie za czas choroby na podstawie art. 92 kodeksu pracy. Zasadą jest, że podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Z uwagi jednak, że nauczycielka przed urlopem dla poratowania zdrowia korzystała z zasiłku chorobowego przy ustalaniu podstawy wynagrodzenia chorobowego, należy wyłączyć z niej miesiące, w których z powodu zwolnienia lekarskiego przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy. Należy natomiast uwzględnić wynagrodzenie, które uzyskała za okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.

podstawa prawna: art. 8, art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)