W razie dobrowolnej korekty, tj. złożenia nowej deklaracji PCC z odsetkami wyliczonymi od wyższej wartości, od różnicy płaci się niższe odsetki, wynoszące 75 proc. zwykłych odsetek od zaległości podatkowych.
Obowiązek zapłaty PCC przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jego płatności. Oznacza to, że w takim okresie fiskus może domagać się podatku od kupującego i ściągnąć go przymusowo z odsetkami za zwłokę liczonymi od upływu terminu płatności. Ktoś, kto np. kupił mieszkanie w styczniu 2006 r., może być wzywany do korekty wartości do końca 2011 r.
[ramka][b]Taka sama stawka[/b]
Stawka podatku od umów sprzedaży:
- nieruchomości,
- rzeczy ruchomych,
- prawa użytkowania wieczystego,
- własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i do lokalu użytkowego,
- wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do mieszkania w małym domu mieszkalnym wynosi zasadniczo 2 proc.
Od sprzedaży innych praw majątkowych, ustanowienia odpłatnego użytkowania i odpłatnej służebności oraz odpłatnej renty fiskus bierze 1 proc.[/ramka]
[ramka][b]Jaki podatek przy sprzedaży ekspektatywy i cesji[/b]
Jeśli w związku z zawarciem umowy ze spółdzielnią mieszkaniową o budowę mieszkania nabyłeś swoiste prawo – ekspektatywę odrębnej własności – możesz je sprzedać. Musisz rozliczyć się z fiskusem, jeśli otrzymasz od nabywcy więcej, niż wpłaciłeś na poczet nabycia lokum.
To samo dotyczy także cesji praw z umowy zawartej z deweloperem.
Takie transakcje należą do dosyć częstych. Sprzedający takie uprawnienie musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Tylko jeśli cena ekspektatywy jest równa wpłatom na poczet spółdzielni, nie będzie dochodu, a więc i podatku. Bez znaczenia dla tego obowiązku jest sposób zadysponowania kwotą otrzymaną od kontrahenta. Nie uwalnia od podatku przeznaczenie jej na inną inwestycję mieszkaniową.
Dochodem ze sprzedaży ekspektatywy a także z cesji praw wynikających z umowy z deweloperem, z którego trzeba rozliczyć się z fiskusem, jest różnica między wydatkami na ich nabycie (wpłatami do spółdzielni lub dla dewelopera) a ceną uzyskaną od nabywcy, pomniejszona o ewentualne koszty tej transakcji. Należy do nich wynagrodzenie notariusza, jeśli zapłacił je sprzedający (zwyczajowo płaci nabywca).
Dochód ze sprzedaży jest opodatkowany na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej. Zaliczek od niego się nie wpłaca. Podatek płaci się dopiero po złożeniu zeznania podatkowego za rok, w którym doszło do tej transakcji.
Dochód z tej transakcji dolicza się do innych dochodów wykazywanych w tym zeznaniu, opodatkowanych według skali podatkowej (w rubryce PIT obejmującej „inne dochody”). Dla rozliczenia się z niego trzeba złożyć PIT-37.
Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy zbycia ekspektatywy liczy się tak samo, jak wynagrodzenie za spisanie umowy zbycia praw własnościowych w spółdzielni. Wynosi ono 1/2 maksymalnego wynagrodzenia obowiązującego za sporządzenie aktu notarialnego sprzedaży przy własności nieruchomości od poprzedniego właściciela plus 22 proc. VAT (patrz tekst [link=http://www.rp.pl/artykul/401365,401425_Ile_zaplacimy_za_akt_notarialny_i_wpis_do_ksiegi_wieczystej.html]"Ile zapłacimy za akt notarialny i wpis do księgi wieczystej"[/link])
Dodatkowo transakcję obciąża podatek od czynności cywilnoprawnych, wnoszący 1 proc. wartości rynkowej ekspektatywy. Pobiera go notariusz spisujący umowę. Wskazany podatek obciąża wyłącznie kupującego ekspektatywę. Zwyczajowo kupujący opłaca też wynagrodzenie notariusza.[/ramka]
[ramka][srodtytul]Czytaj też:
[ul] [ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401346.html]Podatek przy sprzedaży w trzech wersjach[/link] [/li][/ul]
[ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401407_Aby_uniknac_daniny_zawsze_wystarczy_piec_lat.html]Aby uniknąć daniny zawsze wystarczy pięć lat[/link] [/li][/ul]
[ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401408_Zwolnienie_bez_wzgledu_na_date_nabycia.html]Zwolnienie bez względu na datę nabycia[/link] [/li][/ul] [ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401409_Kupiles_przed_2007_rokiem__oddasz_10_procent_przychodu.html]Kupiłeś przed 2007 rokiem, oddasz 10 procent przychodu[/link] [/li][/ul] [ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401410_Zainwestujesz_w_dach_nad_glowe__nie_dzielisz_sie_z_fiskusem.html]Zainwestujesz w dach nad głowę, nie dzielisz się z fiskusem[/link] [/li][/ul] [ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401413_19_proc__podatek_od_zysku.html]19-proc. podatek od zysku[/link] [/li][/ul]
[ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401415_Z_obowiazku_wobec_fiskusa_uwolni_meldunek.html]Z obowiązku wobec fiskusa uwolni meldunek[/link] [/li][/ul] [ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401422_Reaktywacja_ulgi_dla_inwestujacych_we_wlasne_lokum.html]Reaktywacja ulgi dla inwestujących we własne lokum[/link] [/li][/ul]
[ul][li] [link=http://www.rp.pl/artykul/401365,401425_Ile_zaplacimy_za_akt_notarialny_i_wpis_do_ksiegi_wieczystej.html]Ile zapłacimy za akt notarialny i wpis do księgi wieczystej[/link] [/li][/ul] [/ul] [/srodtytul] [/ramka]