Na wsparcie mogą liczyć rolnicy z gospodarstw rolnych lub działów specjalnych produkcji rolnej, w których w tym roku powstały szkody w związku z powodzią, obsunięciem się ziemi lub huraganem.
Przysługiwać im będzie, jeżeli szkody w uprawach lub zwierzętach gospodarskich wyniosą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie lub dziale specjalnym z trzech poprzednich lat albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody, z pominięciem roku o wielkości produkcji najwyższej i najniższej.
Po 2 tys. zł jednorazowego zasiłku dostaną rodziny prowadzące gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych lub dział specjalny, a 4 tys. zł jeśli prowadzą gospodarstwa powyżej 5 ha.
Niewykluczone jednak, że dla części poszkodowanych pomoc będzie o połowę niższa. Zmniejszony zasiłek dostanie rolnik, który przed powstaniem szkód nie zawarł na 12 miesięcy umowy ubezpieczenia obejmującej co najmniej: połowę powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk lub połowę liczby zwierząt gospodarskich, od co najmniej jednego z ryzyka: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny. Jest jednak nadzieja, że pomoc dla nieubezpieczonych nie będzie obniżana jeśli zgodę na to wyrazi Komisja Europejska.
Wnioski o udzielenie pomocy będzie można składać do 30 września 2010 r. do kierownika ośrodka pomocy społecznej (wzór określa załącznik do rozporządzenia). Protokoły oszacowania szkód sporządzone przez komisje powołane przez wojewodów mają być przekazane OPS do 15 września 2010 r.