Ubezpieczona przez 18 lat była lekarzem anestezjologiem pracującym na ostrym dyżurze (praca wymieniona w pkt 24 załącznika nr 2 do ustawy pomostowej).
W tym czasie wielokrotnie przebywała na krótkotrwałych zwolnieniach lekarskich, pobierając wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy (łącznie przez pięć miesięcy i 20 dni).
Ponadto dwukrotnie przebywała na urlopie wychowawczym (po dwa lata na każde z dwójki dzieci).
Niedługo zamierza ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Przy ustalaniu 15-letniego okresu zatrudnienia o szczególnym charakterze ZUS wyłączy okresy pobierania świadczeń chorobowych oraz urlopu wychowawczego. Oznacza to, że ubezpieczona nie spełni tego warunku.
Po 2008 i przed 1999 r.
Ustawa pomostowa wymaga nie tylko odpowiednio długiego okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Dla celów przyznania tego świadczenia konieczne jest również, aby ubezpieczony wykonywał taką pracę po 31 grudnia 2008 r. Nie musi to być długi okres zatrudnienia. Wystarczy nawet jeden dzień.
Osoby, które po 31 grudnia 2008 r. nie pracowały w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w nowych wykazach, co do zasady nie mogą nabyć prawa do emerytury pomostowej. Jeśli jednak 1 stycznia 2009 r. miały wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mogą skorzystać z uprawnień na podstawie art. 49 ustawy pomostowej.
I jeszcze jeden warunek, który trzeba spełnić. Otóż przepisy wymagają, aby osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową wykonywała pracę szczególną przed 1 stycznia 1999 r. W tym jednak przypadku nie musi to być praca wymieniona w nowych wykazach.
Jeśli ubezpieczony wykonywał wówczas pracę ze starych wykazów (w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze), ZUS uzna, że omawiany warunek został spełniony. I w tym przypadku również wystarczy choćby jeden dzień pracy szczególnej przed 1999 r.
Przykład
Ubezpieczony w latach 1992– – 2003 pracował na kolei. Po odejściu z PKP zatrudnił się w hutnictwie przy pracy wymienionej w nowych wykazach i pracował tam do 31 marca 2010 r.
W kwietniu 2011 r. wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej. ZUS uznał, że ubezpieczony spełnił warunek wykonywania pracy szczególnej przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r.
Przykład
Ubezpieczona nieprzerwanie od 17 lat jest zatrudniona w przemyśle lekkim przy pracy wymienionej w dziale VII wykazu A. Jeśli zgłosi wniosek o przyznanie emerytury pomostowej, ZUS uzna, że spełniła ona wymóg wykonywania pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Prawa do pomostówki odmówi jednak z innego powodu.
Mianowicie dlatego, że po 31 grudnia 2008 r. nie pracowała w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Praca, którą wykonuje, nie jest bowiem wymieniona w nowych wykazach.
Uwaga!
Prawa do pomostówki nie mają osoby, które nie pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r.
Okresy rolne bez znaczenia
Kolejnym warunkiem wymaganym do przyznania emerytury pomostowej na ogólnych zasadach jest posiadanie wymaganego stażu ubezpieczeniowego. Wynosi on co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Przy jego ustalaniu ZUS uwzględnia wszystkie okresy składkowe i nieskład-kowe wymienione w ustawie emerytalnej. Ma więc również zastosowanie zasada, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Jest jednak pewna istotna różnica w stosunku do ustalania stażu emerytalnego.
Ustawa o emeryturach pomostowych nie pozwala bowiem na zaliczenie do wymaganego stażu ubezpieczeniowego okresów uzupełniających (rolnych)
wymienionych w art. 10 ustawy emerytalnej.
Przykład
Ubezpieczony udowodnił 18 lat pozostawania w stosunku pracy, siedem lat nieskładkowych oraz dwa lata opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. W marcu 2011 r. zgłosił wniosek o przyznanie emerytury pomostowej.
Ustalając wymagany do przyznania tego świadczenia staż ubezpieczeniowy, ZUS uwzględnił ubezpieczonemu, oprócz 18 lat składkowych, jedynie sześć lat nieskładkowych (1/3 z 18).
Nie zaliczył natomiast okresu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. W związku z tym ubezpieczony nie spełnił warunku posiadania co najmniej 25-letniego stażu ubezpieczeniowego.
Konieczne ustanie zatrudnienia
Ostatnim warunkiem wymaganym do przyznania emerytury pomostowej na ogólnych zasadach jest rozwiązanie stosunku pracy.
Nie ma przy tym znaczenia forma ustania zatrudnienia. Jeśli pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców, aby nabyć prawo do omawianego świadczenia, musi się zwolnić z pracy u każdego z nich.
I to niezależnie od tego, czy wykonuje pracę wymienioną w nowych wykazach, czy jakiekolwiek inne zajęcie. Poza tym, jeśli ta dodatkowa praca wykonywana jest nawet na pół czy ćwierć etatu, musi z niej zrezygnować, jeśli chce przejść na pomostówkę.
Należy podkreślić, że uzyskanie emerytury pomostowej nie jest uzależnione od tego, czy wnioskodawca był zatrudniony przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie. Co więcej, nie ma też znaczenia, czy przed przejściem na emeryturę był zatrudniony w ramach stosunku pracy.
Prawo do pomostówki może więc nabyć również wtedy, gdy przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie np. prowadził działalność gospodarczą, wykonywał umowę-zlecenie itd. Nawet brak jakiejkolwiek aktywności zawodowej przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę pomostową nie przekreśla szans uzyskania tego świadczenia.
Przykład
Ubezpieczony (urodzony w marcu 1951 r.) przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę pomostową był zatrudniony przy pracy w szczególnych warunkach wymienionej w nowych wykazach. Oprócz tego pracował na 1/2 etatu jako portier.
Z dniem 31 stycznia 2011 r. rozwiązał stosunek pracy szczególnej, nie rezygnując jednak z tego dodatkowego zatrudnienia.
W marcu 2011 r., po ukończeniu 60 lat, zgłosił wniosek o emeryturę pomostową. ZUS odmówił przyznania tego świadczenia, gdyż ubezpieczony nie rozwiązał wszystkich stosunków pracy.
Przykład
Ubezpieczona (urodzona w październiku 1955 r.) zakończyła pracę w szczególnych warunkach wymienioną w nowych wykazach 31 grudnia 2009 r. Od 1 marca 2010 r. podjęła zatrudnienie jako sprzedawca w hipermarkecie.
Stosunek pracy z tym pracodawcą rozwiązała z końcem października 2010 r., po czym wystąpiła z wnioskiem o emeryturę pomostową. Pomimo, że ostatnio przed zgłoszeniem tego wniosku była zatrudniona przy pracy niewymienionej w nowych wykazach, ZUS przyznał wnioskowane świadczenie.
Czytaj też:
Zobacz cały Kodeks emerytalny