W przypadku nierozwiązania przez emeryta stosunku pracy kontynuowanego po przejściu na emeryturę ZUS zawiesza nie tylko emeryturę z FUS (niezależnie od tego, czy jest to świadczenie przyznane w powszechnym wieku emerytalnym, czy też wcześniejsza emerytura), ale również okresową emeryturę kapitałową przysługującą ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym oraz na subkoncie w ZUS (w tzw. II filarze).
Zasada zawieszenia prawa do emerytury w związku z kontynuowaniem dotychczasowego stosunku pracy nie dotyczy jedynie emerytur przyznawanych z urzędu osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Chodzi zarówno o emeryturę z FUS, jak i okresową emeryturę kapitałową.
Należy zaznaczyć, że po rozwiązaniu stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę świadczeniobiorca może ponownie nawiązać zatrudnienie z tym samym pracodawcą, nawet następnego dnia. Ważne jedynie, aby ponowne zawarcie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.
Prawo do emerytury po 31 grudnia 2010 r.
Przepis przewidujący zawieszenie prawa do emerytury w przypadku kontynuowania stosunku pracy w pierwszej kolejności ma zastosowanie do osób dopiero ubiegających się o to świadczenie.
Najlepiej, aby osoby te rozwiązały stosunek pracy jeszcze przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Jeśli jednak zwolnią się z pracy już po zgłoszeniu wniosku, ale wcześniej niż ostatniego dnia miesiąca, w którym zgłosiły ten wniosek, ZUS od samego początku będzie wypłacał emeryturę. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy do dnia uprawomocnienia się decyzji dostarczą dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia.
Obowiązek rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy dotyczy nie tylko tych osób, które wniosek o emeryturę składają pod rządami nowych przepisów, ale również tych, które wystąpiły z wnioskiem jeszcze w 2010 r., ale warunki wymagane do przyznania tego świadczenia spełnią już w 2011 r.