Ponadto osoby te muszą posiadać okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz spełniać warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych określone w tej ustawie.
Ogłoszenie upadłości
Możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego mają również osoby, które przynajmniej przez dwa lata prowadziły działalność gospodarczą, a następnie ogłosiły upadłość. ZUS przyzna im to świadczenie, jeśli mają odpowiedni staż ubezpieczeniowy oraz osiągnęły obniżony wiek emerytalny.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.), w tym m.in. działalność gospodarczą, wobec których została następnie ogłoszona upadłość, mogą nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli:
Należy podkreślić, że warunek nieprzerwanego prowadzenia pozarolniczej działalności przynajmniej przez 24 miesiące i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za cały okres podlegania ubezpieczeniom musi być spełniony do dnia, w którym właściwy sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
Przykład
Ubezpieczony prowadził działalność gospodarczą od 1 stycznia 2009 r.
Od 1 czerwca 2010 r. do 31 października 2010 r. działalność była zawieszona. W czasie zawieszenia tej działalności przedsiębiorca nie podlegał ubezpieczeniom społecznym i tym samym nie był zobowiązany do opłacania składek na te ubezpieczenia. W styczniu 2011 r. sąd ogłosił upadłość likwidacyjną firmy.
Ubezpieczony nie będzie mógł uzyskać świadczenia przedemerytalnego, gdyż nie spełni warunku prowadzenia działalności gospodarczej przynajmniej przez 24 miesiące przed ogłoszeniem upadłości. Ustalając ten dwuletni okres, ZUS wyłączy bowiem pięć miesięcy zawieszenia działalności.
Uwaga!
Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, nie wystarczy wyrejestrować działalność gospodarczą. Trzeba też przedłożyć w ZUS wydane przez sąd postanowienie o ogłoszeniu upadłości firmy.
Utrata prawa do renty
Świadczenie przedemerytalne mogą również uzyskać osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, a są w takim wieku, w którym trudno byłoby im znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Aby nabyć prawo do tego świadczenia, muszą spełnić następujące warunki:
Świadczenie przedemerytalne mogą uzyskać osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej na podstawie:
Nie uprawnia natomiast do uzyskania świadczenia przed- emerytalnego np. pobieranie renty inwalidzkiej przyznanej przez KRUS lub wojskowy organ emerytalny. To samo dotyczy renty socjalnej.
Do wymaganego pięcioletniego okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie są też wliczane okresy, w których wypłata świadczenia była wstrzymana np. wskutek zawieszenia uprawnień.
Ustalanie wymaganego stażu
Ustalając staż wymagany do przyznania świadczenia przedemerytalnego, ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w ustawie emerytalnej. Możliwe jest również uwzględnienie okresów rolnych, a także zagranicznych okresów ubezpieczenia.
Jednym z warunków przyznania świadczenia przedemerytalnego przez wszystkie grupy osób uprawnionych do uzyskania tego świadczenia jest udowodnienie odpowiedniego „okresu uprawniającego do emerytury”.
Przy ustalaniu tego stażu uwzględniane są wszystkie przebyte przez osobę ubezpieczoną okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w ustawie emerytalnej. Stosowana jest więc m.in. zasada, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Ustalając „okres uprawniający do emerytury”, ZUS uwzględnia również okresy ubezpieczenia za granicą w państwach, z którymi łączy Polskę dwustronna umowa w zakresie zabezpieczenia społecznego, a także okresy przebyte na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
Jeśli po zsumowaniu wszystkich wymienionych okresów warunek posiadania stażu ubezpieczeniowego nadal nie jest spełniony, ZUS może – w zakresie uzupełniającym – zaliczyć również okresy pracy w gospodarstwie rolnym wymienione w ustawie emerytalnej, tj.:
Należy podkreślić, że osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi posiadać „okres uprawniający do emerytury” odpowiednio do dnia:
Oznacza to, że okresy przebyte już po wymienionych zdarzeniach (np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych) nie mogą być zaliczone przez ZUS do stażu wymaganego do przyznania świadczenia przedemerytalnego.
Czytaj też:
Zobacz cały Kodeks emerytalny