Ta zaś może odbiegać od ceny rynkowej, zwłaszcza, gdy sprzedającemu zależy na szybkim pozbyciu się mieszkania i decyduje się na jej obniżenie. Wtedy może się okazać, że podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wyniesie więcej niż 2 proc. To dlatego, że urząd skarbowy – gdy stwierdzi, że cena jest zaniżona – ustali ją sam i to od tej nowej wartości będzie naliczana danina.
Czasem wyręczy notariusz
Większość obowiązków nakładanych przez ustawę o PCC (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649; dalej ustawa o PCC) wypełni za podatnika notariusz. Umowa przenosząca własność nieruchomości powinna mieć bowiem formę aktu notarialnego, a rejent jest zobowiązany do uzależnienia jej zawarcia od pobrania podatku.
Niektóre jednak czynności związane z nieruchomościami, takie jak nabycie w wyniku orzeczenia sądowego, wiążą się z koniecznością złożenia zeznania i samodzielnej zapłaty daniny.
Od czego jest podatek
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży: nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym.
Opodatkowane są również umowy zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny, w wyniku których następuje przeniesienie własności lub wymienionych praw. To samo dotyczy rozstrzygnięć sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują takie same skutki prawne jak wymienione czynności cywilnoprawne.