- usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy.
Liczbę godzin ponadwymiarowych w takim tygodniu ustalamy, pomniejszając pensum o 1/5 lub 1/4 (gdy nauczyciel ma czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub za każdy dzień ustawowo wolny od pracy. W żadnym wypadku nie może ona przekroczyć liczby godzin zleconych w planie organizacyjnym.
[ramka][b]Przykład 2 [/b]
Pani Katarzyna jest nauczycielem w placówce prowadzonej przez ministra rolnictwa, z pensum 20/20 w czterodniowym tygodniu pracy. W jednym tygodniu przez trzy dni była nieobecna z powodu choroby.
Limit godzin pracy w tym tygodniu, po przekroczeniu którego zaczynają się godziny ponadwymiarowe, szacujemy tak, że obowiązujące nauczyciela pensum zmniejszamy o 1/4 (5 godzin) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy:
20 godzin – (3 dni x 5 godzin) = 5 godzin
Pani Katarzyna wejdzie w tym tygodniu w godziny ponadwymiarowe, poczynając od szóstej godziny pracy.[/ramka]
[srodtytul]W SAMORZĄDACH[/srodtytul]
Na podstawie art. 30 ust. 6 KN organ prowadzący szkołę samorządową ma określić w regulaminie wynagradzania nauczycieli szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Musi przy tym respektować zasadę z art. 35 ust. 3 KN, według niej wynagrodzenie to ustalamy według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela (samo wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatku funkcyjnego) z ewentualnym uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
[b]UWAGA: Zdecydowana większość organów prowadzących placówki samorządowe określa w regulaminach wynagradzania nauczycieli szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za pracę ponadwymiarową tak samo, jak to się robi dla nauczycieli rządowych.
Kalkują zatem wiernie rozporządzenie z 3 kwietnia 2009 r. albo do niego odsyłają.[/b]
Przyjmowało się dotychczas, że rada gminy, rada powiatu czy sejmik województwa mogą w ten sposób przyjąć, kiedy przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, a kiedy nie. Często też wprowadzały zasadę, że wynagrodzenie przysługuje również za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. choroby, nagłego urlopu na żądanie.
Postanowienia takie są tymczasem nieprawidłowe – uznał [b]NSA w Warszawie 3 marca 2008 r. (I OSK 1873/07).[/b] „Rada gminy ma jedynie kompetencję do określenia szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3 KN.
W tych ramach nie mieści się upoważnienie do decydowania o zachowaniu lub utracie przez nauczyciela prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe” – czytamy w orzeczeniu. Potwierdziło to MEN w swojej interpretacji.
[ramka][b]Jak liczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe[/b]
[b]KROK 1.[/b] Ustalamy podstawę wymiaru: pełne wynagrodzenie zasadnicze plus ewentualnie dodatek za warunki pracy.
[b]KROK 2.[/b] Podstawę wymiaru dzielimy przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego standardowego wymiaru zajęć.Miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć uzyskujemy mnożąc pensum przez wskaźnik 4,16. Niepełne godziny zaokrąglamy tak, że wartość poniżej 0,5 godziny odrzucamy, a równą albo wyższą od 0,5 godziny przyjmujemy za pełną godzinę.
[b]KROK 3.[/b] Uzyskaną stawkę godzinową mnożymy przez liczbę godzin ponadwymiarowych w miesiącu.[/ramka]
[ramka][b]Stanowisko Departamentu Strategii MEN z 27 stycznia 2009 r. (DS-WPZN-RD-400-66/09)[/b]
Ustawodawca w art. 39 ust. 4 KN wyraźnie wskazuje, iż składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Z powyższego bezsprzecznie wynika fakt, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane.
Departament nie znajduje uzasadnienia dla poglądu, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane również wtedy, kiedy nie są faktycznie realizowane zadania wynikające z nałożonych obowiązków.[/ramka]