Przepisy ustawy o funduszu socjalnym wskazują wyraźnie, kto jest uprawniony do korzystania z niego.
Bezwzględnie są to osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę w danym przedsiębiorstwie i ich rodziny oraz emeryci i renciści, czyli byli pracownicy zakładu wraz z członkami rodziny.
Nawet jeśli pracodawca uważa, że świadczenia socjalne dla emerytowanych pracowników nadmiernie obciążają budżet funduszu, to nie może z tego powodu zmienić regulaminu korzystania z zfśs po to, aby przyznać im oraz ich rodzinom mniej korzystne uprawnienia niż zatrudnionym. Takie działanie szefa będzie bezprawne. I bez znaczenia jest, czy zgodę na nie wyrażą przedstawiciele pracowników lub związki zawodowe.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Tworząc katalog osób odpowiadających kryteriom pojęcia „członkowie rodziny”, nie można różnicować go w odniesieniu do pracowników i emerytów. Oczywiście w praktyce najprawdopodobniej dzieci emeryta nie będą już mogły korzystać z zfśs prowadzonego w danym przedsiębiorstwie, z którego ich rodzic odszedł na emeryturę. Nie będą najczęściej spełniać chociażby kryterium wieku. To bezwzględnie powinno zostać określone w regulaminie zakładowego funduszu.
Jednak przynależność do grupy uprawnionych do korzystania ze środków zfśs nie przesądza o przyznaniu danej osobie jakiegokolwiek świadczenia określonego w regulaminie gospodarowania środkami zfśs.