To czynność powszechna, ale wcale niełatwa. Wymaga cierpliwości, masy dokumentów i gotówki.
Rejestracja pojazdu następuje w drodze decyzji administracyjnej. Po złożeniu wniosku organ rejestrujący (starosta) [b]dokonuje rejestracji czasowej auta – na 30 dni. W tym też czasie zamawia dowód rejestracyjny w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie[/b]. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym momencie pozwolenie czasowe, które przed upływem wyznaczonego terminu należy obowiązkowo wymienić w wydziale komunikacji na dowód rejestracyjny.
[srodtytul]Potrzebny wniosek[/srodtytul]
W przypadku pojazdu zarejestrowanego dotychczas w innym urzędzie dodatkowym warunkiem wydania docelowego dowodu rejestracyjnego jest pisemne potwierdzenie danych pojazdu przez poprzedni organ rejestrujący.
Do zarejestrowania auta niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku (znajdziemy go w każdym wydziale komunikacji). Na jego podstawie urząd rozpocznie proces rejestracji. Dalszy etap, a właściwie jego przebieg, zależy od tego, gdzie kupiliśmy samochód: w kraju czy za granicą, oraz od tego, czy jest on nowy czy też z drugiej ręki.