Tak będzie wtedy, gdy roczne obroty z najmu (zsumowane z obrotami z innej działalności objętej VAT – jeśli taką prowadzisz) nie zmieszczą się w limicie 50 tys. zł.
Podatnikami VAT są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Ale nie chodzi tu wyłącznie o przedsiębiorców. Ustawa o VAT posługuje się bowiem własną definicją działalności gospodarczej. Za taką uważa się również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.
Ponieważ umowa najmu zasadniczo ma charakter ciągły i jest zawierana w celu zarobkowym, to świadcząc usługi najmu (także nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej), jesteś z tego tytułu podatnikiem VAT. Nie oznacza to jednak, że automatycznie musisz naliczać i odprowadzać ten podatek do urzędu skarbowego.
Jeśli wynajmujesz lokal lub budynek mieszkalny na cele mieszkalne, to taki najem jest zwolniony z VAT. W poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT w wykazie czynności zwolnionych wymieniono „usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe” (PKWiU ex 70.20.11).
Zwolnienie to nie obejmuje usług w zakresie najmu pokoi gościnnych i domków turystycznych. Zgodnie z klasyfikacją GUS usługi polegające na zakwaterowaniu turystów w budynkach mieszalnych, w tym położonych na terenach wiejskich, mieszczą się w dziale 55 PKWiU „Usługi hoteli i restauracji” w grupowaniu 55.23.13-00 „Usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania” i podlegają VAT według stawki 7 proc. (poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Pozostały najem jest opodatkowany VAT co do zasady według stawki 22 proc.