Specjalne przepisy wprowadziła ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r.
[srodtytul]Pierwszeństwo w urzędach[/srodtytul]
Osoby poszkodowane przez żywioł (powódź lub osunięcie ziemi) mają pierwszeństwo przy załatwianiu spraw urzędowych związanych z tym problemem. Urzędnicy winni obsługiwać ich w pierwszej kolejności i bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Jeśli ktoś się poskarży na ociągający się urząd, ten może zapłacić grzywnę.
Ponadto do 31 grudnia 2011 r. zwolnione od opłaty skarbowej będą czynności urzędowe, a także wydawanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) w sprawach związanych z likwidacją skutków powodzi. Dotyczy to też dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo ich odpisu, wypisu lub kopii.
Przedsiębiorca będzie mógł sięgnąć po wsparcie z różnych źródeł, m.in. ze środków Państwowego i Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – na utrzymanie zagrożonych likwidacją na skutek powodzi miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Pieniądze dostanie również na remonty związane z usuwaniem barier technicznych i architektonicznych czy zakup sprzętu dla inwalidów, a także na dopłaty do oprocentowania kredytów na te cele.