Zgodnie z [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2009/131/poz.1075.htm]nowymi przepisami[/link] ta spłata także spowoduje wygaśnięcie hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego w przyszłości mogą jeszcze powstać kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu.

Z kolei hipoteka zabezpieczająca kilka wierzytelności wygasa wraz z ostatnią wierzytelnością, pod warunkiem jednak, że nie może już powstać żadna inna. Wierzytelność zabezpieczoną hipoteką będzie można również zastąpić inną, tego samego wierzyciela.

Nowa hipoteka może zabezpieczać także wierzytelności nieistniejące w chwili jej ustanowienia, dlatego ustawodawca przewidział, że właściciel obciążonej nieruchomości może domagać się zniesienia takiej hipoteki, jeżeli zobowiązanie nie powstało w ciągu dziesięciu lat od dnia jej ustanowienia, chociaż wciąż jeszcze może powstać. Wówczas może żądać zniesienia hipoteki za odpowiednim wynagrodzeniem.

[b]Zobacz cały poradnik » [link=http://www.rp.pl/temat/614262-Nowe-prawo-hipoteczne.html]Nowe prawo hipoteczne[/link][/b][/ramka]