Ostatnio wiele miast podniosło opłaty za użytkowanie wieczyste. Rekordowa podwyżka wyniosła 1000 proc. Dlaczego tak się dzieje?
Roczna opłata za użytkowanie wieczyste gruntu wynosi 1 proc. (grunt przeznaczony na cele mieszkaniowe) lub 3 proc. (cele komercyjne). Raz na jakiś czas głównie gminy zlecają biegłym rzeczoznawcom wycenę gruntów i na tej podstawie aktualizują wysokość opłat. Jeżeli ostatnia wycena była np. pięć lat temu, to siłą rzeczy skok w opłatach jest spory. Wielu użytkowników wieczystych chętnie więc wykupiłoby grunt na własność, by uniknąć w przyszłości niespodzianki w postaci rekordowych podwyżek opłat. Stawki podatku od nieruchomości, który płacą właściciele (użytkownicy tak samo), nie rosną tak skokowo.
Osoba zainteresowana wykupem składa wniosek wraz z dokumentami (patrz ramki obok). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta zlecają następnie przygotowanie operatu szacunkowego (płaci za niego użytkownik, cena zależy od miasta, np. w Olsztynie operat kosztuje 200 – 300 zł), po czym – gdy jest już uchwała (zarządzenie) wyrażająca zgodę na zastosowanie bonifikaty – wydają decyzję o przekształceniu, należnych opłatach, wysokości bonifikaty i ewentualnie rozłożeniu należności na raty.
Uwaga! Większość miast wydaje decyzję dopiero po kilku miesiącach, choć powinny szybciej.
Decyzja musi powoływać się na obowiązujące przepisy.