Platforma ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej; epuap.gov.pl) jest jedynie narzędziem. O tym zaś, co i w jaki sposób można załatwić przez Internet, decydują konkretne urzędy.

Co uda się załatwić

To urzędy dodają do ePUAP konkretne usługi, czyli sprawy, których załatwienie możliwe jest przez Internet. Nie ma tu żadnej reguły. Są urzędy, w których prawie wszystko załatwimy online. Są i takie, które nie udostępniają ani jednej usługi. Są wreszcie i takie (zwłaszcza w większych miastach), które wcześniej zainwestowały we własne systemy informatyczne i za ich pośrednictwem pozwalają na załatwianie spraw na odległość, mimo że nie można znaleźć ich formularzy w systemie ePUAP. Ponieważ działają one na różnych zasadach i najczęściej wymagają posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym, pomijamy je w tym poradniku.

Aby załatwić sprawę przez Internet, trzeba mieć założone konto w ePUAP oraz uaktywniony profil zaufany. Dysponując nimi, logujemy się w serwisie epuap. gov. pl. Następnie sprawdzamy, czy sprawę, którą chcemy załatwić, nasz urząd udostępnił online. Robimy to, klikając na zakładkę „Lista spraw". Otwiera się wówczas sekcja dostępnych usług, które mogą być posegregowane według zdarzeń życiowych lub alfabetycznie. Możemy wybrać interesującą nas sprawę już na tym poziomie i w następnej kolejności sprawdzić, czy jest ona załatwiana onilne przez nasz urząd. Można też posegregować sprawy według „Innych klasyfikacji" i tam po kolei zaznaczać odpowiednie województwo, powiat i w końcu konkretny urząd. Na końcu wyświetli się lista spraw, które można załatwić poprzez Internet w naszej gminie.

Lista spraw, które można załatwić przez ePUAP, jest coraz dłuższa. Niestety, nie oznacza to, że każdy obywatel ma do nich dostęp. Są urzędy, które na razie uruchomiły tylko wybrane usługi, są też i takie, które nie mają w ePUAP żadnych aktywnych.

Dla przykładu aktualny temat: dopisanie do spisu wyborców umożliwia poprzez ePUAP 225 gmin. Nie oznacza to jednak, że inne tego nie zrobią. Możliwe jest, że proponują podobną usługę poprzez własną platformę udostępnianą na stronie internetowej urzędu.

Wypełnij formularz...

Posługując się przykładem dopisania do spisu wyborców, można pokazać, jak wygląda załatwianie spraw poprzez ePUAP. Gdy klikniemy na tę usługę, wyświetli się strona informacyjna z podstawowymi informacjami.

Możemy tu przeczytać, że usługa dotyczy osób uprawnionych do głosowania w wyborach, które chcą zagłosować w obwodzie wyborczym innym niż właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Następnie wskazano przykładowe grupy uprawnionych, czas realizacji sprawy (siedem dni), wymagane dokumenty (wystarczy sam wniosek), opłaty (tu nie są pobierane), tryb odwoławczy (do sądu rejonowego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od jej doręczenia) oraz podstawę prawną (wskazano tu właściwe ustawy i rozporządzenia).

Po wybraniu właściwego urzędu (o ile oczywiście umożliwia on załatwienie tej sprawy online) pojawia się link do formularza. Po jego wypełnieniu (akurat ta sprawa nie wymaga dołączania żadnych załączników) należy przejść do kolejnego kroku i zweryfikować podane dane. System sam podpowiada, jeśli jakieś wymagane pole nie zostało wypełnione. Następnie należy podpisać wniosek. Najłatwiej zrobić to za pomocą profilu zaufanego. Jeśli jednak użytkownik ma swój bezpieczny podpis elektroniczny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by go użył.

... i czekaj na wyniki

Po wysłaniu wniosku należy poczekać na odpowiedź urzędu. Użytkownik mający konto w ePUAP ma też dostęp do zakładki „Moje konto". Tam znajdują się foldery, do których trafiają pisma zarówno wysłane do urzędów, jak i te zawierające odpowiedź. Wszystkie pisma łączą się w folderze „Sprawy". Tam najłatwiej sprawdzić, na jakim etapie znajduje się sprawa, którą usiłujemy załatwić.

Co można załatwić z wirtualną administracją

Od konkretnego urzędu zależy, jakie usługi udostępnia online. Prezentowana lista zawiera jedynie przykładowe sprawy (w rzeczywistości jest ich dużo więcej), które są załatwiane przez niektóre podmioty publiczne.

Zobacz cały poradnik:

Prawo dla Ciebie » Poradniki prawne » Sądy i urzędy » Jak załatwić sprawę urzędową przez internet

Samorząd » Poradniki prawne » Obywatel w urzędzie