Jakie czynności są wykonywane w domu przez pielęgniarkę środowiskową?
Ta pielęgniarka zajmuje się m.in. pielęgnacją ciała, profilaktyką odleżyn, wykonuje zastrzyki, opatrunki, kroplówki czy nawet tlenoterapię. Ponadto pomaga ustalić dietę i styl życia. Niestety wszystko to jest ograniczone czasem, który można poświęcić pacjentowi. Na ogół pielęgniarka środowiskowa spędza u chorego mniej niż godzinę. W pierwszej kolejności musi więc zrobić to, co jest niezbędne.
A kto ma możliwość skorzystania z opieki pielęgniarki długoterminowej?
Takie świadczenia są przewidziane dla osób starszych i przewlekle chorych. Pielęgniarka opieki długoterminowej sprawuje pieczę nad chorym wówczas, gdy choroba się przedłuża. Opieka może trwać długo – nawet latami jeśli tylko jest taka potrzeba.
Jak się starać o objęcie taką opieką?
Świadczeń udziela się na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z dołączoną kartą oceny pacjenta do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową. Potrzebę opieki w domu można zgłosić do pielęgniarki rodzinnej. Wypełnia się wtedy dokumentację, która później jest opiniowana przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i przez pielęgniarkę rodzinną. Pielęgniarka opiniuje część dotyczącą pielęgnacji. O diagnozie musi wypowiedzieć się lekarz. Wszystkie dokumenty trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pielęgniarka środowiskowa poda adres podmiotu, który na danym terenie realizuje opiekę długoterminową.