Najmocniejszy tydzień roku: Metallica, Foo Fighters, Travis Scott i Dua Lipa w Polsce

Takiego koncertowego tygodnia w Polsce jeszcze nie było. Metallica zagra dwa razy na PGE Narodowym. Najlepiej sprzedający się raper świata Travis Scott pojawi się w Krakowie, zaś w Gdyni na Open’erze zagra Foo Fighters i zaśpiewa Dua Lipa.

Publikacja: 29.06.2024 11:29

Metallica promuje album „72 Seasons"

Metallica promuje album „72 Seasons"

Foto: Sesja Universal

Rock nazywany jest gatunkiem w odwrocie, co widać zwłaszcza na listach płytowych przebojów, gdzie dominuje k-pop, hip-hop, pop i muzyka latynoska. Jednak wśród rockowych dinozaurów są wciąż marki, które przyciągają na stadiony dziesiątki tysięcy fanów, mogąc zagrać w jednym mieście dwa razy. Wśród nich jest Metallica, która debiutowała „Kill’em All” w 1983 r. To był w rocku przełom.

Metallica zagra koncert w Warszawie. Wciąż są na topie

Jak donosi „Billboard”, koncerty rockowe w 2023 r. zmniejszyły swój udział wśród stu najbardziej dochodowych tournée na świecie – notując udział 32,4 proc. na tle 42,5 proc. w 2022. Trzeba pogodzić się z dość dowolnym kwalifikowaniem artystów jako rockowych – są bowiem wśród nich Coldplay, Elton John i Depeche Mode (taka jest pierwsza trójka). Pierwszy stricte gitarowy zespół w zestawieniu to właśnie Metallica. Za 19 koncertów i sprzedaż 1,2 mln biletów zanotowali wpływy 126 mln dolarów. To oznacza 2,4 mln dolarów za show.

Czytaj więcej

Lady Blackbird, czyli nowa Nina Simone, gwiazdą Jazz Around Festival w Warszawie

Zawierający świetne kompozycje zeszłoroczny album „72 Seasons” z wynikiem 146 tys. sprzedanych egz. w pierwszym tygodniu obecności na rynku w segmencie rocka osiągnął najlepszy wynik od czasu „Fear Inoculum” Tool z 2019 r. Na tle 125 mln egz. płyt, jakie sprzedała Metallica, nie jest to wiele, jednak w warunkach obecnego rynku grupa stworzyła przesłanki, by dwuletnie tournée „M72”, promujące album „72 Seasons”, odbywało się w formule dwóch koncertów w każdym z zaplanowanych miast.

Show opatrzono podtytułem „No Repeat Weekend”, co oznacza, że oba występy w danym mieście mają inny repertuar. To zachęta do tego, by najgorliwsi fani kupowali bilety na dwa koncerty. Ci, którzy idą na jeden, zawsze mogą kupić zapis występu, jakiego nie widzieli. Na stronie zespołu jest już m. in. nagranie z Oslo z 26 czerwca. Kosztuje 14,99 dolara.

Na mapie tournée nie mogło zabraknąć Polski. Na PGE Narodowym w Warszawie Metallica wystąpi 5 i 7 lipca. Tylko początek jest stały: fani usłyszą z taśmy „It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ’n’ Roll)” AC/DC oraz „The Ecstasy of Gold” Ennio Morricone, a potem repertuar ulega rotacji, co dotyczy także kompozycji z najnowszej płyty.

Metallica zmienia scenografię

Ci, którzy będą w Warszawie z myślą o Metallice, mają co robić w dniu, gdy kwartet zaplanował sobie wolne. 6 lipca zaplanowano „Metallica  Warsaw Takeover”, czyli pokazy trzech filmów: „Cliff ‘Em All”, czyli hołd dla pierwszego basisty Cliffa Burtona, który zginął w wypadku autokaru grupy, „Cunning Stunts” z tournée w 1998 r. oraz „Orgullo, Pasion y Gloria: Tres Noches En La Ciudad de Mexico”, zapis trzech szalonych koncertów w stolicy Meksyku wydany w 2009 r. Będzie można także wziąć udział w spotkaniu z fotografem zespołu – Rossem Halfinem, autorem książki „Metallica. The Black Album In Black & White Book”. Te wydarzenia odbywać się będą w Multikino Złote Tarasy.

5 lipca przed gwiazdą wystąpią Architects oraz Mammoth WVH, a 7 lipca Five Finger Death Punch i Ice Nine Kills. Wyjątkowa jest scenografia. Zespół występuje na obwodzie okrągłej sceny pośrodku areny, zaś w środku jest tradycyjna, lecz powiększona „jama węża” dla fanów. W drugim kręgu wokół sceny rozstawianych jest osiem wież z ekranami 360 stopni i warkoczami głośników przeznaczonych dla fanów w wyżej położonych sektorach.

Travis Scott w Krakowie. Najlepsza płyta w 2023 roku

Krakowski koncert rapera Travisa Scotta w Tauron Arenie 2 lipca poprzedziła awantura w Miami. Raper miał się pokłócić w marinie z pasażerami jednego z jachtów. Nie zmienia to faktu, że przyjedzie raper, którego płyta zdobyła tytuł najchętniej na świecie kupowanego albumu hip-hopowego w 2023 r.: „Utopia” rozeszła się w 1,7 mln egz. Jednocześnie uzyskała w 2023 r. najlepszy wynik sprzedaży w pierwszym tygodniu po premierze w USA – fani kupili blisko pół miliona krążków. Travis Scott pokonał kanadyjskiego rapera Drake’a i jego album „For All Dogs”. Pokonać Drake’a to wyczyn, bo od lat jest hegemonem rapu. Oznacza to również, że fani przyjęli do wiadomości orzeczenie sądu w sprawie niewinności muzyka po wydarzeniach na Astroworld Festival, kiedy życie podczas show Travisa straciło dziesięciu fanów, stratowanych przez tłum.

Czytaj więcej

Cyndi Lauper zapowiedziała pożegnalny show w Polsce

Cena rynkowa Travisa rośnie. Za koncert w Arabii Saudyjskiej otrzymał 6 mln dolarów, zaś za zeszłoroczne występy w Stanach Zjednoczonych otrzymywał 1,3–1,8 mln dolarów. Nic dziwnego – poza sukcesem płyty koncertom towarzyszyło od początku ogromne oczekiwanie. Pierwsze informacje zapowiadały show pod piramidami w Egipcie. Teraz również Scott, podobnie jak Metallica, korzysta ze sceny rozstawionej centralnie pośrodku areny oraz wież z ekranami w nietypowej formie. Reszty nie warto spoilerować: sporo będzie się działo.

Foo Fighters i Dua Lipa na Open'erze

A już 3 lipca zaczyna się największy polski festiwal, czyli Open’er w Gdyni. Tego dnia rozpocznie go Foo Fighters (FF), zespół z absolutnego rockowego topu, stworzony przez Dave’a Grohla z Nirvany po śmierci Kurta Cobaina. W minionym roku za koncerty w USA FF otrzymywali 1,5–2 mln dolarów. Wydali wtedy 11., znakomity album „But Here We Are”, tren na cześć zmarłego nagle perkusisty Taylora Hawkinsa. Zastąpił go Josh Freese’, który koncertował m.in. z Guns N’ Roses.

Warto dodać, że stawki festiwalowe są inne niż w przypadku tournée gwiazd. Również dlatego o głównych artystach tegorocznego festiwalu w Glastonbury, wśród których była Dua Lipa, mówiło się, że nie brały więcej niż 500 tys. funtów. Nie wiadomo, ile zainkasuje w Gdyni. Zaśpiewa 4 lipca. Dwa lata temu z festiwalowej sceny zgoniła ją burza. Teraz powraca po premierze nowej płyty „Radical Optimism”.

5 lipca należeć będzie do rapu. Wystąpią Doja Cat i 21 Savage, a 6 lipca finałową gwiazdą będzie Hozier.

Rock nazywany jest gatunkiem w odwrocie, co widać zwłaszcza na listach płytowych przebojów, gdzie dominuje k-pop, hip-hop, pop i muzyka latynoska. Jednak wśród rockowych dinozaurów są wciąż marki, które przyciągają na stadiony dziesiątki tysięcy fanów, mogąc zagrać w jednym mieście dwa razy. Wśród nich jest Metallica, która debiutowała „Kill’em All” w 1983 r. To był w rocku przełom.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka popularna
Nawet Iga Świątek musi mieć imienny bilet i dowód tożsamości na show Swift w Polsce
Muzyka popularna
"Rzecz w tym". Tadeusz Woźniak – wspomnienie o przyjacielu
Muzyka popularna
Palaye Royale zagrają w Progresji. W konkursie MTV pokonali Linkin Park
Muzyka popularna
Tadeusz Woźniak, kompozytor „Zegarmistrza światła”, nie żyje
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Muzyka popularna
Metallica zagrała „Kocham Cię kochanie moje”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą