Samuraje improwizują. Otomo Yoshihide New Jazz Quintet zagra w Polsce

Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.

Publikacja: 02.02.2024 21:35

Otomo Yoshihide

Otomo Yoshihide

Foto: materiały prasowe

Na czele kwintetu stoi gitarzysta Otomo Yoshihide urodzony w Yokohamie w 1959 r. Jest pionierem improwizowanej muzyki elektroakustycznej w Japonii, a z racji osiągnięć, licznych eksperymentów i charyzmy stał się legendą za życia. Jego działalność skupia się w Japonii, za granicą występuje bardzo rzadko, stąd nadarza się nie lada gratka, by posłuchać pięciu jazzowych „samurajów” improwizujących na żywo w warszawskim klubie Pardon, To Tu w najbliższą niedzielę i w poniedziałek, zaś we wtorek w katowickim NORPR JazzKlubie.

Otomo Yoshihide jest gitarzystą i producentem, twórcą muzyki międzygatunkowej, a jego znakiem firmowym jest swobodna improwizacja. Porusza się pomiędzy stylami noise i pop, jazz i free. Od dawna eksperymentuje z elektroniką, a jego kompozycje czerpią z szerokiej gamy stylów muzycznych. Jako nastolatek mieszkał w Fukushimie, gdzie rozkwitło jego zainteresowanie free jazzem. W 1979 roku przeprowadził się do Tokio, aby uczyć się u słynnego wówczas improwizującego gitarzysty jazzowego Masayuki „Jojo” Takayanagi. Studiował także etnomuzykologię pod okiem Akiry Ebato na Uniwersytecie Meiji.

materiały prasowe

W 1991 roku wydał swoją pierwszą płytę w Hongkongu i występował tam jako lider eksperymentalnej grupy rockowej Ground Zero intensywnie koncertując za granicą. Po rozwiązaniu Ground Zero brzmienie Otomo znacząco się zmieniło. Obecnie łączy w sobie prostotę i fakturę przedkładając ją ponad wirtuozerią, co stanowi ostry kontrast z jego wcześniejszym stylem.

W 2001 roku założył Otomo Yoshihide New Jazz Quintet, z którym usłyszymy go w Warszawie i w Katowicach. Jako kompozytor filmowy wyprodukował ponad sto utworów do dzieł wizualnych, filmowych i telewizyjnych. Ostatnio organizuje unikalne grupy improwizacji prowadzonej we współpracy zarówno z artystami, jak i nie-muzykami, pod wspólną nazwą „Ensembles…”. Brał udział w warsztatach muzycznych i projektach z dziećmi niepełnosprawnymi. Był współorganizatorem festiwalu w ramach „Projektu FUKUSHIMA!”, który rozpoczął się po wielkim trzęsieniu ziemi we Wschodniej Japonii w 2011 roku i za który otrzymał nagrodę japońskiego ministra edukacji i sztuk pięknych w 2012 roku. W następnym roku otrzymał nagrodę Japan Record Award za całokształt działalności. Od 2017 r. Otomo Yoshihide jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki w Sapporo.

Oprócz kwintetu prowadzi Special Big Band, z którym nagrał niedawno album „Stone Stone Stone”. Opanowanie żywiołu improwizacyjnego tak dużej formacji nie stanowi dla niego problemu, a jest dodatkowym wyzwaniem przynoszącym oryginalne rezultaty. Już w niedzielę przekonamy się, że nawet ze swoim New Jazz Quintet potrafi stworzyć gęste i potężne brzmienie. Po dużej dawce radykalnych harmonii i swobodnych dźwięków, ze zdziwieniem odkryjemy, że kwintet Otomo potrafi grać także nastrojowe utwory. Z pewnością będzie to jeden z najbardziej intrygujących koncertów ostatnich lat w klubie Pardon, To Tu, który specjalizuje się w muzyce improwizowanej od początku swojego istnienia.

Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Muzyka popularna
Beyoncé, nowa królowa rodeo