Szwedka drugi raz wygrała Eurowizję

Dopiero dziewiętnasta była reprezentantka TVP Blanka w sobotnim finale konkursu Eurowizji w Liverpoolu. Wygrała Szwedka Loreen z piosenką „Tattoo”.

Publikacja: 14.05.2023 09:04

Loreen wykonywała coś w rodzaju naziemnej gimnastyki w klaustrofobicznej przestrzeni pomiędzy dwoma

Loreen wykonywała coś w rodzaju naziemnej gimnastyki w klaustrofobicznej przestrzeni pomiędzy dwoma płaszczyznami. Najbardziej tańczyły szponiaste dłonie z długimi tipsami.

Foto: OLI SCARFF / AFP

Zgodnie z przewidywaniem bookmacherów tegoroczny finał Eurowizji wygrała szwedzka wokalistka Loreen. Jest pierwszą kobietą, która powtórzyła sukces w konkursie. Pierwszy raz udało się jej to w 2012 r.

Jej tegoroczna piosenka „Tattoo”, która otrzymała 583 głosy, odbiegała od aury większości utworów – na niekorzyść. Zaproponowała utwór w stylu dawnej Eurowizji – podniosły, dość pretensjonalny, mało oryginalny, przypominający w prologu Abbę.

W przeciwieństwie do innych wykonawców, zamiast pokazać się w złożonych, efektownych układach choreograficznych (tłumaczy ją wolniejszy rytm utworu), Loreen wykonywała coś w rodzaju naziemnej gimnastyki w klaustrofobicznej przestrzeni pomiędzy dwoma płaszczyznami. Najbardziej tańczyły szponiaste dłonie z długimi tipsami.

Spełniły się również przewidywania dotyczące drugiej pozycji. Zajął ją Kaarija z Finlandii z piosenką "Cha Cha Cha". Ten utwór otrzymał 526 punktów.

Trzecie miejsce z 362 punktami zajęła izraelska wokalistka Noa Kirel z piosenką "Unicorn", a choreografia zaprezentowana podczas utworu była niezwykle efektowna i mogłaby obdzielić wiele występów. To właśnie na Izraelkę powędrowało z Polski 12 punktów.

Władze Eurowizji nie zgodziły się, by podczas finału organizowanego w Liverpoolu w zastępstwie Ukrainy – rok temu zwyciężyła w Mediolanie – przemówił prezydent Zełenski. Tłumaczyły to apolitycznością konkursu. W czasie, gdy na scenie w Liverpoolu występował ukraiński zespół Tvorchi z utworem "Heart of Steel" – na ich rodzinne miasto Tarnopol, położone w zachodniej Ukrainie, ponad sto kilometrów na wschód od Lwowa, leciały rosyjskie bomby.

Czytaj więcej

Ołena Zełenska dziękuje Ukraińcom za występ na Eurowizji. „Główne zwycięstwo przed nami”

Ukraińcy skończyli konkurs na wysokim, szóstym miejscu.

Reprezentantka TVP Blanka z piosenką „Solo” z 93 punktami zajęła dziewiętnastą pozycję - daleką w stawce 26 wykonawców i zespołów. Polskę w przeglądzie charakterystycznych momentów z wcześniejszych finałów przypomniała brytyjska prezenterka, ubijająca masło jak w teledysku Donatana i Cleo.

O największej katastrofie mogą mówić gospodarze: Wielka Brytania zajęła przedostatnie miejsce, zdobywając 24 punkty. Ostatnie były Niemcy z 18 punktami.

Warto pamiętać, że Eurowizja bywa też testem popularności narodów wśród sąsiadów.

Muzyka popularna
Królowa warta miliard
Muzyka popularna
Katalog muzyczny Queen może zostać sprzedany za rekordową kwotę
Muzyka popularna
Rockowe tygodnie
Muzyka popularna
Roger Waters znów szokuje. Na koncercie w Berlinie wystąpił ubrany jak SS-man
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Muzyka popularna
Tina Turner wspominana w szwajcarskim miasteczku jako "dobra sąsiadka"
Muzyka popularna
Odeszła Tina Turner, królowa czarnych rytmów