Aktualizacja: 23.03.2025 22:46 Publikacja: 06.11.2022 11:58
Foto: materiały organizatora
Historia połączy się więc z nowoczesnością. Dzieje Konstancina rozpoczęły się bowiem w 1897 roku, gdy hr. Witold Skórzewski realizując decyzje dotyczące rodzinnego spadku wydzielił z familijnych dóbr ponad 260 działek pod zabudowę. Powstającą na tym gruncie nową miejscowość nazwał Konstancin, od imienia swej matki, hrabiny Konstancji z Potulickich Skórzewskiej.
125 lat później Michał Zaborski, świetny muzyk grający na altówce, a także kompozytor, założyciel i członek Atom String Quartet podaruje teraz Konstancinowi skomponowane na jego urodziny „Duety altówkowe”. W tym utworze ujawni wszystkie swoje muzyczne pasje. Altówce bowiem kompozytorzy rzadko powierzają role solowe, on dodatkowo postanowił pokazać, jak dwa takie instrumenty zabrzmią w duecie. Utwór zaś, jaki napisał, połączy rożne gatunki i style – od XIX-wiecznej klasyki poprzez tradycyjną ludową muzykę polską aż do improwizacji niemal jazzowych. Taką twórczością Michał Zaborski zajmuje się już od dwóch dekad.
To najdroższy instrument świata. Znakomite skrzypce z 1715 roku stworzone przez Antonio Stradivariego, a nazywane „Baron Knoop”, anonimowy nabywca kupił za 23 mln dol. drogą negocjacji z dotychczasowym ich właścicielem.
Już 11 marca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się kolejny warszawski koncert Sceny Muzyki Polskiej, złożony tym razem z utworów na puzon i fortepian. To prawdziwa gratka dla melomanów, bowiem taki skład wykonawczy rzadko pojawia się na scenach.
Chęć udziału w rozpoczynającym się 2 października Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim zgłosiło 642 pianistek i pianistów z 54 krajów. To o ponad 100 osób więcej niż w poprzedniej, rekordowej edycji z 2021 roku.
Koreanka Bomsori Kim i Janusz Wawrowski to kolejni artyści, którzy promują Grażynę Bacewicz. Długo trwało, nim znalazła się w gronie najbardziej znanych w świecie polskich kompozytorów. I nie jest to efekt starań o parytet kobiet w sztuce.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę w Warszawie znów zbierze się i zagra Ukrainian Freedom Orchestra. Jej występ w Operze Narodowej będzie można oglądać w całej Europie na platformie ARTE.tv.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pracowała jako modelka, w Nowym Jorku uczyła się aktorstwa. W Los Angeles odnalazła dom i zdecydowała, że nie chce już być zależna od innych. Dzisiaj Magdalena Mielcarz jako Lvma Black produkuje muzykę i mówi: „Największym sukcesem jest robić rzeczy tak, jak się chce”.
Filmowa biografia Marii Callas z Angeliną Jolie w roli głównej to skrzywiona wersja życiorysu wielkiej śpiewaczki i wrażliwej kobiety. Dla mnie nie w porządku.
To najdroższy instrument świata. Znakomite skrzypce z 1715 roku stworzone przez Antonio Stradivariego, a nazywane „Baron Knoop”, anonimowy nabywca kupił za 23 mln dol. drogą negocjacji z dotychczasowym ich właścicielem.
Film „Nosferatu” zachwyca hipnotyzującą estetyką, natomiast spektakl „Dracula” w Gliwicach po mistrzowsku buduje napięcie.
„Fala” Rafała Księżyka koncentruje się wokół roku orwellowskiego i Jarocina '84 r., najsłynniejszej edycji festiwalu, postpunku, losach Siekiery, Variete i 1984 r.
Celine Dion ostrzega fanów przed krążącymi w Internecie nagraniami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję. Pracownicy artystki zastrzegają, że utwory powstały bez jej ingerencji. Jacy twórcy w przeszłości wypowiadali się w podobnym tonie?
16. edycja objazdowego cyklu gościć będzie wiele nowych projektów, w tym Zalewski X T.Love. Podczas 144 koncertów zagrają m in. Artur Rojek, Nosowska/Król, Kacperczyk oraz Mrozu.
„Ponadczasowo” - to kolejny utwór w wykonaniu legend polskiego hip-hopu sygnowany The Legend Festiwal.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas