Nowa muzyka dla Konstancina

Ogromnie popularna wśród warszawiaków miejscowość obchodzi swój 125-lecie. Jubileusz Konstancina postanowił oryginalnie uczcić Michał Zaborski.

Publikacja: 06.11.2022 11:58

Nowa muzyka dla Konstancina

Foto: materiały organizatora

Historia połączy się więc z nowoczesnością. Dzieje Konstancina rozpoczęły się bowiem w 1897 roku, gdy hr. Witold Skórzewski realizując decyzje dotyczące rodzinnego spadku wydzielił z familijnych dóbr ponad 260 działek pod zabudowę. Powstającą na tym gruncie nową miejscowość nazwał Konstancin, od imienia swej matki, hrabiny Konstancji z Potulickich Skórzewskiej.

125 lat później Michał Zaborski, świetny muzyk grający na altówce, a także kompozytor, założyciel i członek Atom String Quartet podaruje teraz Konstancinowi skomponowane na jego urodziny „Duety altówkowe”. W tym utworze ujawni wszystkie swoje muzyczne pasje. Altówce bowiem kompozytorzy rzadko powierzają role solowe, on dodatkowo postanowił pokazać, jak dwa takie instrumenty zabrzmią w duecie. Utwór zaś, jaki napisał, połączy rożne gatunki i style – od XIX-wiecznej klasyki poprzez tradycyjną ludową muzykę polską aż do improwizacji niemal jazzowych. Taką twórczością Michał Zaborski zajmuje się już od dwóch dekad.

Czytaj więcej

Keith Jarrett: Wyrafinowany megagwiazdor

„Duety altówkowe” powstały na zamówienie Konstancińskiego Domu Kultury i zostaną po raz pierwszy wykonane w niedzielę 6 listopada. Partnerem Michała Zaborskiego będzie młody altowiolista Lech A. Uszyński.

W drugiej części koncertu usłyszymy utwory z płyty „Feeling Earth” w wykonaniu Michał Zaborski Quartet. To autorski projekt tego artysty, bliski temu, co na polskim i europejskim rynku muzycznym prezentuje Atom String Quartet. Muzyka tej formacji to intrygujące połączenie melodyjnego, europejskiego jazzu z domieszką szeroko pojętej muzyki etno. Rzadkie zestawienie instrumentu, jakim jest altówka z tradycyjną sekcją jazzową, przynosi niezwykle ciekawą, muzyczną jakość.

Niedzielny koncert odbędzie się w „Hugonówce” – jednej z najbardziej okazałych willi Konstancina. Na początku XX wieku wybudował ją – a również zakład przyrodoleczniczy – warszawski winiarz Hugo Seydel. Tak jak i wiele innych zabytkowych budynków Konstancina „Hugonówka” została starannie odnowiona w XXI wieku i dziś służy Konstancińskiemu Domowi Kultury.

muzyka
„Śpiewy historyczne” Niemcewicza. Historie śpiewane kiedyś w domach
Muzyka klasyczna
Kobieta będzie kierować Filharmonią Narodową
Muzyka klasyczna
NOSPR ma nowego dyrektora, w innych instytucjach poszukiwania trwają
Muzyka klasyczna
Festiwal Beethovenowski. Urok intymnego śpiewania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Muzyka klasyczna
Wokół Beethovena. Jedyny taki Festiwal
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne