Konkurs nosi nazwę Taki Alsop Conducting Fellowship. Organizuje go Marin Alsop, legendarna już amerykańska dyrygentka, która swą karierą przecierała szlaki innym kobietom w pracy z najlepszymi orkiestrami Ameryki i Europy. Od kilku lat dyryguje chętnie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Ponad dwie dekady temu, Marin Alsop z pomocą swojego przyjaciela, biznesmena Tomiego Takiego stworzyła stowarzyszenie, które promuje dyrygentki. Przyznaje m. in. stypendia kobietom, próbującym zaistnieć w tym wciąż zmaskulinizowanym zawodzie. Kilka lat temu otrzymała je także Marena Diakun, obecna dyrektorka Orquestry de la Comunidad de Madrid.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się aż 140 kandydatek reprezentujących 40 narodowości. Do finału zakwalifikowano sześć z nich, wśród nich oprócz Anny Duczmal-Mróz także drugą Polkę Annę Sułkowską-Migoń.

Główną nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów otrzymała Anna Duczmal-Mróz. Oprócz tego będzie współpracować z Marin Alsop, przygotowując orkiestry w Europie i USA. Latem Polka wystąpi m. in. na Aspen Music Festival oraz zadyryguje jedną z najlepszych orkiestr świata – Chicago Symphony Orchestra.

Anna Duczmal-Mróz miała być skrzypaczką, ostatecznie jednak wybrała dyrygenturę. Pochodzi z rodziny muzycznej, ojciec jest kontrabasistą, matka to słynna polska dyrygentka Agnieszka Duczmal, twórczyni i dyrektorka orkiestry kameralnej Amadeus, z którą od ponad dekady pracuje także córka. Ona jednak przyznała niedawno w jednym z wywiadów, że na wybór takiej drogi miał wpływ japoński dyrygent Eijim Oue, u którego studiowała w Hanowerze.

Eijim Oue powiedział jej kiedyś: – Ważne, żebyś znalazła siebie, mimo tego, kim jest twoja mama.

Dyrygowała już w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, i Ameryce Południowej, prowadziła koncerty najważniejszych polskich orkiestr, nagrywa też płyty.

Finalistki tegorocznego konkursu prezentowały wyjątkowo wysoki poziom, zatem wszystkie otrzymały nagrody oraz wsparcie w poczynaniach artystycznych w latach 2022–2024. Anna Sułkowska-Migoń, która zdobyła trzecią nagrodę, jest jeszcze studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w tym sezonie została dyrygentką-rezydentką naszej orkiestry Sinfonia Iuventus.