Mikis Theodorakis zmarł w swym domu w Atenach. Na wieść o śmierci artysty władze Grecji ogłosiły trzydniową żałobę.

- Straciliśmy dziś część greckiej duszy. Mikis Theodorakis, Mikis nauczyciel, intelektualista, radykał, nasz Mikis odszedł - oświadczyła Lina Mendoni, minister kultury Grecji.

Mikis Theodorakis zyskał światową sławę jako autor muzyki do filmu "Grek Zorba" z 1964 r., w tym tańca sirtaki, który znany jest także jako zorba.

Czytaj więcej

Pożary w Grecji. Mocne słowa premiera: Trzeba zmienić wszystko

Kompozytor udzielał się także w polityce, w przeszłości był posłem i ministrem. Niektóre jego utwory z cyklu pieśni "Romiosini" stały się hymnami lewicowych ruchów.

- Jego spuścizna muzyczna, jego działalność polityczna i służba narodowi w czasach kryzysu przetrwają - powiedział o zmarłym premier Kyriakos Mitsotakis.

Straciliśmy dziś część greckiej duszy. Odszedł Mikis nauczyciel, intelektualista, radykał.

minister kultury Grecji Lina Mendoni

Grecka partia komunistyczna KKE nazwała prace Theodorakisa "ciągłą konfrontacją z niesprawiedliwością i defetyzmem". Opublikowała list, w którym w ubiegłym roku kompozytor napisał, że "chce odejść z tego świata jako komunista".

W rozmowie z agencją Reutera przeprowadzoną w latach 90. ubiegłego wieku kompozytor mówił, że nie jest ani komunistą, ani socjaldemokratą. - Jestem wolnym człowiekiem - zaznaczył.

Sylwetka

Mikis Theodorakis

Urodził się 29 lipca 1925 r. na wyspie Chios. Studiował w Atenach i Paryżu. Działał w antyfaszystowskim ruchu oporu, w szeregach komunistów walczył w wojnie domowej (1946-49). W 1947 r. został aresztowany. Był bity i torturowany, został wypuszczony w 1949 r.W 1963 r. rozpoczął działalność polityczną. Po przejęciu władzy przez juntę został aresztowany i znów poddany torturom. Następnie umożliwiono mu opuszczenie kraju. Z emigracji wrócił witany jako bohater, został posłem i ministrem.W 1986 r. rozstał się z polityką, ale wrócił do parlamentu trzy lata później jako reprezentant konserwatystów, na czele których stał ojciec dzisiejszego premiera Grecji.