Zmiany w cyklu wydawniczym ”Polski Metropolii Warszawskiej”, która dziś ukazuje się jeszcze pięć razy w tygodniu, zostaną wprowadzone od nowego roku. Zmiana wiąże się z kolejną redukcją zatrudnienia. Jak podał Presserwis, pracę w projekcie straci pięć osób z działów marketingu, kolportażu i IT, mniej będzie też współpracowników. Jak wytłumaczyła Presserwisowi Magdalena Chudzikiewicz, rzecznik Polskapresse, decyzja podyktowana jest ”ogólnym trendem sprzedaży egzemplarzowej dzienników”.
To kolejny krok osłabiający projekt, który w połowie października 2007 roku ruszał z ambicjami wywrócenia do góry nogami rynku gazet codziennych w kraju i – jak zapowiadał jego ówczesny szef Tomasz Wróblewski – liczył na średnią sprzedaż na poziomie ”Gazety Wyborczej”. We wrześniu tego roku (ostatnie dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy) łączna sprzedaż ośmiu gazet regionalnych z logo ”Polska The Times” (jeszcze na początku 2008 r. było ich 18) wynosiła 250,1 tys. egz. – prawie 14 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadła sprzedaża wszystkich gazet wchodzących w skład tego projektu. Najbardziej – aż o 44,5 proc. – obniżyła się rok do roku sprzedaż właśnie ”Polski Metropolii Warszawskiej”.
– Nie spodziewałbym się jednak w najbliższym czasie, że wydawca zrezygnuje z nazwy ”Polska The Times” – mówi Tomasz Tęcza, media manager z domu mediowego SPC House of Media. Jego zdaniem byłoby to przyznanie się do porażki, poza tym takie tytuły jak ”Gazeta Wrocławska”, ”Dziennik Bałtycki” czy ”Dziennik Zachodni” są stabilne. – Dobrze sobie radzą i są siłą tego projektu. Kłopoty wydawca miał tam, gdzie nie miał silnej gazety regionalnej i tworzył nowe tytuły – dodaje Tęcza. Te gazety Polskapresse zamknęła jednak w większości w marcu ubiegłego roku. Z rynku zniknęła wtedy połowa tytułów składających się na projekt – dziewięć gazet.
– Oprócz kryzysu przyczyniło się do tego także to, że wydawca otworzył nowe tytuły w regionach, gdzie już działała silna konkurencja – komentował wtedy ”Rz” dr Zbigniew Bajka, prasoznawca z Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ.
Zdaniem Tęczy Polskapresse szybciej niż na rezygnację ze wspólnej nazwy projektu może zdecydować się na zamknięcie ”Polski Metropolii Warszawskiej”, rok temu zamknięto ”Polskę Mazowsze”.