Związek Firm Public Relations podsumował 2019 r. w branży. W tegorocznej edycji w rankingu podmiotów indywidualnych uczestniczyło 16 firm, a w rankingu grup – 6. Podobnie jak w poprzednich latach, także tym razem kryterium, które decydowało o pozycji agencji, był audytowany dochód z prowizji (ang. fee income), czyli przychód z tytułu opłat i prowizji od klientów agencji za jej własne usługi.

W kategorii firm indywidualnych pierwsze miejsce przypadło agencji MSL z ubiegłorocznym dochodem 18,26 mln zł (wzrost o 0,1 proc. rok do roku). Do głównych klientów MSL należeli m.in. technologiczni giganci, tacy jak Netflix czy Huawei, ale także linie lotnicze Emirates czy Procter & Gamble. Drugie miejsce w tej samej klasyfikacji należało do agencji Hill+Knowlton Strategies, która zarobiła 11,35 mln zł (wzrost o 16,7 proc. w porównaniu z 2018 r.). Także wśród klientów tej agencji był w ub.r. Huawei, a oprócz chińskiego koncernu do głównych zleceniodawców agencji należały Biedronka, Boeing czy Facebook. Trzecia lokata przypadła w udziale 38 Content Communication, która zarobiła 9 mln zł, mając w portfolio klientów, takich jak m.in. Ministerstwo Cyfryzacji. Wszystkie trzy wymienione firmy awansowały o jedno miejsce w rankingu. Przed rokiem numerem jeden byli Partner of Promotion, których zabrakło w zestawieniu.

Z kolei w klasyfikacji grup w rankingu za 2019 r. pierwsze miejsce zajmuje Grupa Komunikacja Plus, której zarobek wyniósł nieco ponad 19 mln zł. W minionym roku do jej głównych klientów należały firmy, takie jak Amazon, 3M czy Skanska. Na drugim miejscu wylądował ubiegłoroczny zwycięzca – Grupa Walk (15,2 mln zł) obsługująca m.in. Adamed czy Wedla. Na trzecim ponownie jest 38 Group z około 11,3 mln zł.

Łączny wynik za 2019 r. uczestników tej edycji wyniósł 132,6 mln zł, o 8,5 proc. mniej niż przed rokiem. To nie oznacza jednak, że był to rok dla całej branży PR słabszy niż poprzedni. Spadek można wiązać z innym składem uczestników rankingu.

Pytanie, jak będzie w kolejnym roku, bo szefowie agencji PR nie ukrywają, że i je dotknęła pandemia. Zdaniem Bartłomieja Kędzierskiego, partnera zarządzającego w Made in PR, wielu firmom nie uda się zrealizować planów na ten i przyszły rok. Michał Olbrychowski, szef Cohn & Wolfe, jest zdania, że jeśli nie będzie kolejnego lockdownu, to agencje, które mają zdrowy portfel klientów i szeroką ekspertyzę, zanotują zwyżki w 2020 r. Sebastian Stępak, prezes MSL, podkreśla, że 2019 r. był rokiem dużych zmian, które sprawiły, że rentowność firmy obniżyła się. – Wierzymy, że redukcja zysku pozwoli nam utrzymać pozycję największej firmy PR w Polsce w nadchodzących latach – mówi.