W ubiegłym roku europejskie firmy przejmowały lub dały się przejąć 509 razy – wyliczyły firmy Catcap i Augeo Ventures w pierwszej edycji raportu podsumowującego internetowy rynek fuzji i przejęć w Europie. Tylko 17,5 proc. rozpoczętych w ubiegłym roku transakcji zostało w nim zakończonych.
Wśród dziesięciu największych transakcji plasuje się jedna z polskiego rynku–- sprzedanie Grupy Wirtualna Polska funduszowi Innova Capital i Grupie o2 przez Orange Polska za 375 mln zł.
Łączna wartość dziesięciu największych transakcji M&A w branży internetowej w 2013 r. to – według zestawienia – nieco ponad 4 mld euro. Otwiera je warte aż 1,5 mld euro przejęcie 70 proc. udziałów w grupie internetowych serwisów ogłoszeniowo-transakcyjnych Scout24 od Deutsche Telekom przez fundusz private equity Hellman & Friedman. Powyżej miliarda euro warta była jeszcze tylko transakcja przejęcia 51 proc. udziałów w fińskiej spółce Supercell, produkującej gry mobilne przez japońskiego giganta technologiczno-telekomunikacyjnego Softbank we współpracy z GungHo Online Entertainment – 1,14 mld euro. Trzecia lokata w zestawieniu przypadła przejęciu kontroli nad niemiecką porównywarką cen Trivago przez amerykańską Expedię – wartość 476 mln euro.
Najwięcej przejęć zdarzyło się w minionym roku w Niemczech (patrz wykres). Ale i na naszym rodzimym rynku sporo się działo. Polska wyprzedziła pod względem liczby transakcji Austrię, Szwajcarię, Irlandię i Włochy. Wśród większych ubiegłorocznych transakcji na polskim rynku znalazły się m.in. zakup spółki Sunrise System przez Bauer Media Group, Merlina.pl przez Czerwoną Torebkę i Interactive Solutions przez Saatchi & Saatchi Poland.
Zdaniem autorów raportu ponad 500 transakcji to sporo, jeśli weźmie się pod uwagę napiętą sytuację ekonomiczną na europejskich rynkach. Najwięcej transakcji (39 proc. wszystkich) odbywało się w grupie firm wyspecjalizowanych w handlu internetowym. Najmniej – wśród firm działających w obszarze mobilnego internetu. Mimo że zdarzały się tam ogromne transakcje (jak wspomniane przejęcie Supercell), było ich niewiele, bo tylko 41.