Zygmunt Solorz drugi raz podejdzie do sukcesji

Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza, został szefem Telewizji Polsat. To przymiarki do przekazania mu kierownictwa całej grupy.

Publikacja: 18.01.2024 03:00

Założyciel i właściciel Grupy Polsat Zygmunt Solorz

Założyciel i właściciel Grupy Polsat Zygmunt Solorz

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Telewizja Polsat, kontrolowana przez grupę Cyfrowy Polsat (inaczej Polsat Plus), ma nowego prezesa. Rada nadzorcza stacji powierzyła tę rolę 16 stycznia Piotrowi Żakowi, młodszemu synowi Zygmunta Solorza. Rozmówcy „Rzeczpospolitej” uważają, że to pierwszy krok do przekazania mu steru całej grupy.

Z formalnego punktu widzenia kończący w tym roku 32 lata Piotr Żak jest od wtorku pełniącym obowiązki prezesa Telewizji Polsat. Pozostaje on nadal wiceprzewodniczącym rady nadzorczej. Rada ta liczy 11 osób, a na jej czele stoi Zygmunt Solorz. W randze wiceprzewodniczących są trzy osoby: dwaj synowie przedsiębiorcy: Tobias i Piotr, oraz Justyna Kulka.

Nominację grupa skomentowała lakonicznie. „Rada Nadzorcza uznała, że jest to najlepsza decyzja dla przyszłości i rozwoju Telewizji Polsat” – podała. Dodała, że Piotr Żak „doskonale zna Telewizję Polsat, Grupę Polsat Plus i kompleksowo cały biznes”.

Osoby znające sytuację w grupie uważają, że będzie on nowym prezesem całej Grupy Cyfrowy Polsat. – Moim zdaniem przekazanie funkcji menedżerskich Piotrowi Żakowi to wstęp do takiej sukcesji – mówi jedna z nich. I nie jest to głos odosobniony.

Czytaj więcej

Pierwsza prywatna telewizja kończy 30 lat

Podobnie powód powierzenia sterów Telewizji Polsat synowi Zygmunta Solorza ocenia Konrad Księżopolski, dyrektor wykonawczy odpowiadający m.in. za fuzje i przejęcia w Haitong Bank w Polsce. – Intuicja podpowiada, że powołanie Piotra Żaka na stanowisko prezesa Telewizji Polsat to element szerszego planu zakładającego, że obejmie on stery w całej grupie w przyszłości. Fotel prezesa telewizji może być jedynie przystankiem na tej drodze, dzięki któremu lepiej pozna on funkcjonowanie ważnego, ale nie najważniejszego elementu całej grupy – mówi Księżopolski.

Piotr Żak jest pełniącym obowiązki prezesa Telewizji Polsat

Piotr Żak jest absolwentem University of London na kierunku ekonomia oraz Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył wydział zarządzania. Do tej pory wchodził tylko w skład rad nadzorczych najważniejszych spółek w Grupie Cyfrowy Polsat: w Polkomtelu (sieć Plus), Cyfrowym Polsacie (Polsat Box), Netii, Interii i w firmach energetycznych. Od ubiegłego roku coraz częściej reprezentuje grupę publicznie. Ogłaszał w jej imieniu współpracę z Google’em przy dostawach zielonej energii i migracji systemów grupy do chmury obliczeniowej.

Czytaj więcej

Tobias Solorz zrezygnował z funkcji prezesa Cyfrowego Polsatu

– Telewizja Polsat to jeden z pierwszych biznesów Zygmunta Solorza. Być może to jest częściowe wyjaśnienie, dlaczego Piotr Żak zaczyna od niej zarządczą fazę kierowania biznesem. Niewykluczone jest także, że zobaczymy rotacje na stanowiskach zarządczych, pozwalające mu zdobywać doświadczenie w coraz większych firmach z grupy Cyfrowego Polsatu – uważa Konrad Księżopolski.

Zygmunt Solorz kilka lat temu podjął próbę przekazania zarządzania grupą potomkom. W 2015 r. prezesem Cyfrowego Polsatu został jego najstarszy syn Tobias. Od 2019 r. grupą kieruje Mirosław Błaszczyk, wcześniej prezes Telewizji Polsat. Zastąpił go potem Stanisław Janowski, który ma nadzorować reklamowy biznes.

– Synowie Zygmunta Solorza różnią się i temperamentem, i kwalifikacjami. Tobias zdecydował, że pójdzie bardziej w stronę hotelarstwa – tłumaczy nasz rozmówca.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami