Reklama
Rozwiń

Twórca sieci WWW szczerze do bólu: „straciliśmy kontrolę nad naszymi danymi”

12 marca 1989 r. powstał zalążek obecnej sieci WWW. W 28. rocznicę tego wydarzenia jej twórca, Tim Berners-Lee, napisał gorzki list. Ale zaznaczył też, że pragnie ocalić WWW od nadchodzących zagrożeń.

Aktualizacja: 14.03.2017 17:13 Publikacja: 14.03.2017 17:06

Twórca sieci WWW szczerze do bólu: „straciliśmy kontrolę nad naszymi danymi”

Foto: 123RF

Utrata kontroli nad prywatnymi danymi, rozprzestrzenianie się fałszywych wiadomości i brak kontroli nad politycznymi reklamami są zjawiskami zagrażającymi współczesnemu Internetowi.

Tim Berners-Lee, jeden z głównych twórców sieci WWW, założyciel organizacji W3C i oraz World Wide Web Foundation napisał list otwarty, w którym wyjaśnia swoje obawy dotyczące tych zagrożeń.

Po pierwsze straciliśmy kontrolę nad naszymi danymi. W obecnym modelu biznesowym z wielu usług internetowych możemy korzystać „za darmo" – w zamian za udostępnianie danych. Często nie mamy kontroli nad tym, gdzie trafiają. W efekcie firmy i rządy mogą śledzić każdy nasz ruch. To ogranicza wolność słowa i sprawia, że sieć przestaje być miejscem dyskusji nad wrażliwymi tematami.

Po drugie fałszywe informacje zbyt szybko zdobywają popularność. Dla mediów społecznościowych najważniejsze są wejścia i kliknięcia. W rezultacie algorytmy wolą dobierać użytkownikom treści raczej zgodne z ich zainteresowaniami niż rzetelne. Obserwujemy zjawisko rozprzestrzeniania się szokujących, zaskakujących i wspierających stereotypy wiadomości, dzięki którym najłatwiej uzyskać finansową i polityczną korzyść.

Po trzecie – zdaniem Berners-Lee - polityczne reklamy w sieci wymagają większej przejrzystości, a przemysł reklamowy przestaje wspierać demokrację. Istnieją sposoby prowadzenia kampanii internetowych w nieetycznych celach, jak na przykład utrzymanie wyborców z dala od urn.

Reklama
Reklama

Ojciec WWW, dzieląc się swoimi obawami, zapewnił też, że zamierza „uratować" sieć. Nie wyjawił niestety szczegółów swojego planu. Założone przez niego w 2008 r. World Wide Web Foundation za swój cel przyjęła ustanowienie globalnej sieci jako dobra publicznego i podstawowego prawa, z którego każdy może korzystać w dowolny sposób. Pełna treść listu dostępna jest w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim oraz arabskim.

Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama