Stanecki na początku ocenił, że problem z festiwalem w Opolu to tragikomedia omyłem. - Jak kurz opadnie to się okaże, że miasto i telewizja będą zdolne, żeby zrealizować festiwal – mówił.

Później odniósł się do ustawy abonamentowej, która zakłada, że operatorzy telewizji kablowych będą wysyłać do klientów informacje, iż trzeba zapłacić abonament telewizji publicznej.

- Dotyczy to również abonentów platform satelitarnych. Prawie 8 mln ludzi ma dostęp do sygnału telewizji publicznej poza naziemną telewizją cyfrową. Niewielu z nich płaci abonament - tłumaczył Stanecki.

- Jest to kwestia uporządkowania stanu faktycznego, kiedy widzowie korzystają z treści, które nadajemy i za nie nie płacą – dodał.

Zaznaczył, że efekt tego jest taki, iż prawie 80 proc. kosztów programowych Telewizja Polska pokrywa z komercji. - Jest to sytuacja ze wszech miar niedobra – ocenił.

- Ogranicza nam to możliwości działania, a mamy dużo obowiązków nałożonych przez ustawodawcę – dodał.

Stanecki podał, że Ministerstwo Kultury zakłada, iż nastąpi dwukrotny wzrost wpływów w przyszłym roku.

- Operatorzy kablowi i satelitarni zapowiadają oczywiście sprzeciw, próbują zainteresować tym Unię Europejską. Wg. naszych prawników nie wymaga ta ustawa notyfikacji – wyjaśnił.

- Mamy nadzieję, że przychody abonamentowe wzrosną, dzięki czemu podniesiemy np. jakość techniczną. Obecnie w ośrodkach regionalnych wszystko działa na sprzęcie sprzed 3 epok – dodał.

Gość przyznał, że ta ustawa w założeniu jest dobra i może poprawić ściągalność abonamentu. - Natomiast docelowe rozwiązanie powinno być znacznie prostsze. Nad takim rozwiązaniem prace trwają – zdradził.

MUX 8

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej nadawać program na MUX 8 obok czterech nowych nadawców - podkreślił Stanecki.

- Natomiast jakość tego sygnału jest bardzo niska. Problemy dotyczą m.in. dźwięku, ale też przestrajanie polaryzacji anteny zajmuje czas. To powinno być zadaniem Emitela, żeby tę jakość zagwarantować – tłumaczył.

- Sytuacja powinna się poprawić do przyszłego roku i w takiej perspektywie planujemy uruchomienie nadawania – dodał.

Cannes

Stanecki zaznaczył, że Telewizja Polska w Cannes jest obecna co roku.

- Nie tylko na wielkich targach filmowych, ale też telewizyjnych – mówił.

- W tym roku ogromne zainteresowanie wzbudziła nasza koprodukcja „Dwie korony”. Fabularyzowany dokument o św. Maksymilianie Kolbe, który na pniu znalazł nabywców z 6 krajów i 3 kontynentów. Sprzedaliśmy też filmy do kilkunastu krajów. To jest bardzo dobry rok – podsumował.