Na tzw. pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej do tego czasu będą nadawane trzy stacje TVP (TVP1, TVP2 i TVP Info) oraz cztery wskazane przez operatora tego multipleksu (warunki jego wyboru mają zostać określone w ustawie cyfryzacyjnej), na drugim – po dwie stacje należące do TVN, Polsatu, TVP, TV4 i TV Puls, a na trzecim: kanały TVP.

Jak wynika z informacji podanej przez Centrum Informacyjne Rządu, stacje nadawane na drugim multipleksie będą bezpłatne. - Operatorzy multipleksów, na których odtworzona zostanie obecna „oferta analogowa”, będą zobowiązani do zapewnienia niezakłóconej ciągłości odbioru telewizji cyfrowej (po 31 lipca 2013 r.) oraz powszechnego i nieodpłatnego dostępu gospodarstw domowych do programów rozpowszechnianych cyfrowo – napisano w komunikacie. Według nieoficjalnych informacji jeśli drugi multipleks będzie musiał być darmowy dla odbiorców, TVN rozważy tam umieszczenie oprócz swojego głównego kanału także stacji TVN7. TV4 według informacji „Rz” rozważa uruchomienie stacji z serialami, a TV Puls już wnioskował z myślą o II multipleksie o koncesję dla kanału TV Puls Kids. Nie wiadomo, co zaproponuje na darmowy drugi multipleks Polsat.

Jak szacuje rząd, odbiór programów w technice cyfrowej będzie wymagał wymiany ok. 3 mln odbiorników telewizyjnych lub wyposażenia ich w specjalne dekodery. Przejście z nadawania analogowego na cyfrowe poprzedzone będzie ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną.

Jak podaje CIR, „po 1 stycznia 2011 r. telewizyjne odbiorniki cyfrowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej powinny umożliwiać odbiór wszystkich bezpłatnych programów naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej i standardowej rozdzielczości”.

W związku z tym, że cyfryzacja telewizji naziemnej rusza w Polsce bez ustawy, proces postępuje opornie. Pierwszy multipleks cyfrowej telewizji, który miał w Polsce ruszyć w kilku miastach do końca września ubiegłego roku, a w marcu 2010 rozszerzyć swój zasięg na kolejnych ok. 20 miast, działa dziś bowiem wciąż zaledwie w kilku miastach i to w ramach testów (są wydłużone do końca maja). Jego start w docelowej formule (siedem kanałów nadawanych dziś naziemnie analogowo - TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV Puls i TV4) okazał się niemożliwy z przyczyn proceduralnych.

Obecny scenariusz przewiduje taki porządek na multipleksach, jaki opisuje rządowe stanowisko. KRRiT wydała już stosowną uchwałę, dzięki której nadawcy komercyjni zostaną przeniesieni na drugi multipleks (jest teraz konsultowana z branżą i UKE).

W tej sytuacji realne jest, że jako pierwszy ruszy w Polsce tzw. trzeci multipleks cyfrowej telewizji, na którym swoje cyfrowe stacje będzie nadawała TVP. Emitel wygrał już rozpisany przez nią przetarg na operatora tych stacji i zakłada, że pod koniec października ich sygnał będzie dostępny dla co najmniej 58 proc. mieszkańców województw: pomorskiego,zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. – Do końca tego roku dostęp do programów TVP nadawanych cyfrowo na trzecim multipleksie może mieć ok. 4 – 5 mln gospodarstw domowych – szacuje Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

[ramka][link=http:// http://www.polskacyfrowa.org/" target="_blank]www.polskacyfrowa.org/[/link]

[link=http://cyfryzacja.gov.pl/" target="_blank]cyfryzacja.gov.pl/[/link]

[link=http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_telekomunikacja/proj_ust_wdrozenie_dvb_t" target="_blank] Projekt założeń do ustawy[/link] [/ramka]