Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci” (inicjatywa utworzona przez UPC Polska i Akademię Rozwoju Filantropii) przygotowała raport „Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu”. Wynika z niego, że z 13 mln Polaków, którzy skończyli 50 lat, ponad 10 mln (78 proc.) nie korzysta z Internetu. Dla większości z tych, którzy nie posługują się Internetem, ważniejsze jest, że nie odczuwają takiej potrzeby, niż to, że nie mają dostępu technicznego do sprzętu.
Osoby po 50. roku życia to ok. 65 proc. dorosłych Polaków i tylko 18 proc internautów. – Główną barierą nie są zatem ograniczenia finansowe ani brak odpowiedniego sprzętu, ale niska motywacja, mała wiedza zastosowań sieci oraz obawy wynikające po części z niewiedzy – uważa dr Dominik Batorski z ICM UW, jeden z autorów raportu.
Osoby 50+ niechętnie poszerzają swoje umiejętności na kursach czy szkoleniach, wolą domową naukę od dzieci, wnuków czy przyjaciół.
Osoby w średnim wieku i starsze najczęściej koncentrują się na siedmiu funkcjach sieci, młodsi wykorzystują 15. Tylko pojedyncze osoby 50+ korzystają z portali społecznościowych i z zakupów internetowych, tak popularnych wśród młodych.
Autorzy raportu podkreślają, że dla zmniejszenia wykluczenia informatycznego osób 50+ znacznie ważniejsze jest zwiększenie motywacji i kompetencji, niż zwiększenie dostępności do sieci.